shiuz__750 x 100 px_1

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Komunikat I

logo1 Rozpoczęła się migracja wiosenna mszyc wektorów chorób wirusowych ziemniaka i ich przeloty z gospodarzy zimowych (drzewa, krzewy) na letnich, w tym również i ziemniaki. W 2013 roku początek migracji pierwszych osobników mszyc był późniejszy niż w latach 2011 i 2012: w Boninie (woj. zachodniopomorskie) o około 10 dni, a w Starym Oleśnie (woj. opolskie) około 15. Były to mszyce „nieziemniaczane”, mające znaczenie w epidemiologii wirusów przenoszonych w sposób nietrwały (na kłujce), w szczególności groźnego wirusa Y ziemniaka. Mszyc „ziemniaczanych” jeszcze nie stwierdzono.
Początek lotów to właściwy termin przeprowadzenia zabiegu zwalczania mszyc. Zaleca się stosowanie preparatów o działaniu układowym (systemicznym). Jednocześnie przypominamy o stosowaniu pestycydów zgodnie z zasadami określonymi w etykiecie instrukcji. Informacje o środkach ochrony roślin można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin
Należy też pamiętać o dokładnej selekcji negatywnej na plantacjach nasiennych, której celem jest usunięcie źródeł wirusów (porażonych roślin). Selekcję należy rozpocząć, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy porażenia roślin, i kontynuować aż do całkowitego ich usunięcia.
Szczegółowe informacje oraz pomoc merytoryczną można uzyskać w Zakładzie Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka IHAR-PIB
w Boninie, 76 – 009 Bonin k/Koszalina, tel. (94) 342 30 31
lub 342 69 97
.

Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/

125ml milk

logo1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ochrony; roślin; nasiennictwa; inspekcja; ziemniaka; informacje; uzyskać; około; można; państwowa; komunikat; wirusów; rolnictwa; ministerstwa; selekcji;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »