18 października br. w siedzibie Zarządu Głównego PZŁ odbyło się spotkanie dotyczące opracowania strategii walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń na którym omówiono zasady wprowadzenia „Ogólnokrajowego skoordynowanego odstrzału dzików połączonego z poszukiwaniem padłych dzików lub ich szczątków w ramach polowań zbiorowych”. Zgodnie z informacją Zarządu Głównego PZŁ „celem przedsięwzięcia jest nie tylko spełnienie postulatów rolników o rozrzedzenie populacji dzików, ale również współpraca w celu zwalczania wirusa ASF.”
I tak w ramach akcji zintensyfikowania odstrzału i poszukiwań martwych dzików począwszy od 1 listopada 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. w każdym obwodzie łowieckim mają odbyć się co najmniej dwa polowania zbiorowe, w trakcie których zarządcy i dzierżawcy obwodów łowieckich będą prowadzić odstrzał dzików. W przypadku polowań zbiorowych na zwierzynę drobną zarządcy lub dzierżawcy zobowiązani są powiększyć plan polowań o możliwość polowania na czarnego zwierza. Nakłada się jednocześnie podczas tego typu łowów na nagankę i podkładaczy z psami obowiązek monitorowania opolowywanego obszaru pod kątem odnajdywania padłych dzików lub ich szczątków. W przypadku ich odnalezienia należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie prowadzącego polowanie, który zobowiązany jest do natychmiastowego przekazania informacji do właściwego miejscowego powiatowego lekarza weterynarii oraz po zakończeniu polowania przygotowania raportu o przebiegu odstrzału dzików i poszukiwania padłych dzików lub ich szczątków.
W działaniach tych, aby usprawnić proces raportowania łowczy okręgowy w każdym powiecie wyznaczy osobę odpowiedzialną za zbieranie danych dotyczących skoordynowanych odstrzałów dzików połączonych z poszukiwaniem dzików lub ich szczątków w ramach wszystkich odbywających się w danym powiecie polowań zbiorowych.
Ponadto w ramach zwiększenia realizacji przedsięwzięcia, a także ułatwienia procedur związanych z odstrzałem dzików, Zarząd Główny PZŁ podejmie działania:
– włączenia do realizacji przedsięwzięcia PGL LP,
– zabezpieczenia przez Policję odbywających się polowań zbiorowych, w trakcie których odbywają się skoordynowane odstrzały dzików połączone z poszukiwaniem padłych dzików lub ich szczątków,
– zapewnienia dostępności służb weterynaryjnych w weekendy,
– wprowadzenia jednakowych przepisów co do odbywania polowań zbiorowych na terenie całego kraju,
– zdjęcia zakazów wykonywania polowań zbiorowych wydanych przez powiatowych lekarzy weterynarii,
– porozumienia co do relokacji chłodni do przechowywania tusz dzików z terenów o mniejszym zapotrzebowaniu na chłodnie na tereny o największym zapotrzebowaniu,
– możliwości zaangażowania Agencji Rezerw Strategicznych w celu przekazania środków do bioasekuracji z przeznaczeniem dla kół łowieckich,
– ujednolicenia i uproszczenia dokumentów związanych z odstrzałem dzików sanitarnych,
– uśrednienia wypłat (500 zł) za tuszę odstrzelonych dzików niezależnie od wagi, płci i wieku oraz rodzaju odstrzału,
– zmiany proporcji wypłat za tusze odstrzelonych dzików w proporcji 50% dzierżawca lub zarządca, 50% myśliwy dokonujący odstrzału.
Henryk Kowalczyk Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołał członka Naczelnej Rady Łowieckiej Rafała Malca na swego pełnomocnika do spraw zwalczania afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Do zadań pełnomocnika należeć będzie m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie zwalczania lub ograniczania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, ze szczególnym uwzględnieniem populacji dzików oraz analiza funkcjonowania przepisów w zakresie zwalczania lub ograniczania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, ze szczególnym uwzględnieniem populacji dzików.
Rafał Malec zajmie się również zarządzaniem populacją dzików związaną z zapobieganiem, kontrolą i zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń, a także nowoczesnymi metodami inwentaryzacji populacji zwierząt wolno żyjących, ze szczególnym uwzględnieniem populacji dzików. Do zadań pełnomocnika należeć będzie również współpraca z Polskim Związkiem Łowieckim oraz organizacjami zrzeszającymi rolników i hodowców zwierząt.
Wielkopolska Izba Rolnicza oraz inne organizacje rolnicze od początku wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce apelują o jak najszybszą redukcję populacji dzików na terenie naszego kraju. Wydaje się, że działania PZŁ są kolejnym krokiem do realizacji tych postulatów, oby nie tylko wizerunkowym w kontekście zarzutów kierowanych w kierunku myśliwych i kolejnej propozycji zmian Prawa łowieckiego oraz likwidacji PZŁ głoszonej przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Pomijając kwestie merytoryczne przedstawionego projektu Sławomira Izdebskiego trzeba przyznać, że czas ich złożenia jest co najmniej niewłaściwy. W trakcie aktywnej i nierównej walki z ASF nie możemy pozwolić sobie na tak radykalne zmiany, gdyż może okazać się, że rolnicy i weterynarze zostaną na jej polu sami. Zmiany są oczywiście niezbędne i mówią o tym sami myśliwi, jednak najpierw postarajmy się wspólnie zahamować postępy wirusa ASF w kraju.
W Wielkopolsce dzięki wieloletniej, intensywnej współpracy Wielkopolskiej Izby Rolniczej z Zarządami Okręgowymi PZŁ udaje się systematycznie zmniejszać pogłowie dzików w naszym regionie, co jest szczególnie ważne w tym typowo trzodowym regionie kraju. Ponadto zaangażowanie myśliwych w pozyskiwanie chłodni, bioasekurację są widoczne wśród rolników. W dniu 26 października br. Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała w Osiecznej debatę pn. „Aktualna sytuacja na rynku trzody chlewnej i problemy ze zwalczaniem ASF” – relacja z debaty dostępna tutaj. Wszyscy prelegenci zwracali uwagę na fundamentalne znaczenie współpracy jednostek związanych z walką z ASF - od administracji przez rolników, myśliwych, leśników i weterynarzy. Podkreślali to również uczestniczący w debacie rolnicy, jednak ze wskazaniem, że wiele jest jeszcze do zrobienia w tej kwestii na szczeblu krajowym, gdyż na szczeblu regionalnym funkcjonuje to bardzo dobrze. W trakcie spotkania w Osiecznej do wielkości populacji dzików i ich redukcji odniósł się Mikołaj Jakubowski Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Poznaniu, który podkreślił, iż zgodnie z obserwacjami największa skuteczność polowań na dziki występuje w okresie jesiennym, ze względu na sprzątnięcie kukurydzy z pól, a więc dopiero przed nami ich największa redukcja w tym okresie. Zarówno Mikołaj Jakubowski, jak i Piotr Napierała Łowczy Okręgowy PZŁ w Lesznie, zaapelowali o wsparcie rolników w działaniach myśliwych zmierzających do zmiany rozporządzenia dotyczącego zakazu polowań zbiorowych w strefach II i III, a także dopuszczenia możliwości polowania na dziki w strefach z psami, gdyż skuteczność takiego polowania jest zdecydowanie większa, co przekłada się na szybszą redukcję tej populacji. Wydaje się, że problemy te powinny zostać w pierwszej kolejności podjęte przez Zarząd Główny PZŁ nie tylko w ramach polowań zbiorowych.
Barbara Idczak
Źródło: www.pzlow.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/