POSIEDZENIE SULĘCIŃSKIEJ RADY POWIATOWEJ

Posiedzenie Sulęcińskiej Rady Powiatowej LIR odbyło się 27 czerwca 2014r. w sali narad Urzędu Miejskiego w Sulęcinie, w którym licznie uczestniczyli rolnicy z powiatu sulęcińskiego.
Spotkanie otworzył i prowadził Andrzej Matkowski, przewodniczący Rady.
W spotkaniu uczestniczył członek Zarządu Lubuskiej Izby Rolniczej Alfred Kałużny.
Głównym tematem spotkania było przedstawienie założeń projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz omówienie działań i poddziałań realizowanych w nowym okresie finansowania.
Założenia nowego PROW-u, zakres i warunki udzielanego wsparcia oraz wysokość udzielanej pomocy w poszczególnych działaniach  przedstawił Andrzej Trzop – Kierownik w Lubuskim Oddziale Regionalnym ARiMR.
Alfred Kałużny uzupełnił o najnowsze informacje, jakie przekazał Minister  Rolnictwa i Rozwoju Wsi na spotkaniu z przedstawicielami izb rolniczych w dniu 25 czerwca br.
W nowym okresie finansowania nie będzie działania Renty strukturalne. Nie jest przewidziane wspieranie produkcji drobiu. W ramach pomocy na inwestycje w gospodarstwach rolnych nie będą także wspierane inwestycje związane z hodowlą drobiu.
Zmieniają się zasady wypłacania premii dla młodych rolników. W działaniu Restrukturyzacja małych gospodarstw, podczas realizacji inwestycji w tych gospodarstwach istnieje możliwość wypłacenia 80 % pomocy przed inwestycją.
Dla płatności z tytułu ONW będzie nowy system wyznaczania tych obszarów. Wyłączony zostanie czynnik demograficzny. Nowe obszary wejdą od 2018r., a na obszarach nie kwalifikujących się do tej płatności płatność będzie stopniowo wygaszana.
Najbardziej ożywioną dyskusję na sali oraz najwięcej pytań wywołało działanie Rolnośrodowiskowo-klimatycznego, tj. odnośnie realizowanych pakietów, degresywności oraz zobowiązań rolnośrodowiskowych i kontynuacji tego pakietu ze starego PROW-u.
W bieżącym okresie finansowania zostanie wprowadzony nowy system płatności bezpośrednich. Obecnie do konsultacji są przedstawione trzy warianty płatności dodatkowych.
W drugiej części spotkania Rada odbyła posiedzenie, podczas którego członkowie wymienili się doświadczeniami z zakresu uczestnictwa jako przedstawiciele LIR podczas mediacji i szacowania szkód łowieckich oraz szacowania szkód klęskowych. Członek Zarządu Alfred Kałużny poinformował zaplanowanych przez Zarząd przedsięwzięciach, które zostaną zrealizowane w bieżącym roku.

E.R.


Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/

125ml milk

012m 150x150
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; płatności; okresie; pomocy; będzie; podczas; posiedzenie; powiatowej; realizowanych; rozwoju; alfred; członek; zarządu; spotkania; kałużny; inwestycje; gospodarstwach; zostanie;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »