Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Rolniczego oraz Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych w Brodach odbyło się spotkanie przedstawicieli związków i organizacji rolniczych Zachodniej Polski na temat konieczności wprowadzenia transparentnych kryteriów dotyczących przedłużania dzierżaw przez Krajowy Ośrodek Wparcia Rolnictwa.
fot. top agrar Polska
Na spotkaniu przedstawiciele dzierżawców przedstawili propozycję punktowej oceny dzierżawcy, która pozwoli na zweryfikowanie sytuacji danego podmiotu. I tak w ocenie tej znalazły się kryteria dotyczące miedzy innymi powierzchni gospodarstwa, wywiązywania się z obowiązków wobec KOWR, struktury zatrudnienia, zastosowania się do wyłączeń gruntów, prowadzenia produkcji zwierzęcej, korzystania z funduszy unijnych, itp. Oczywiście trudno o wypracowanie jednomyślnego stanowiska w trakcie dyskusji, niemniej jednak uczestnicy spotkania zdecydowali o konieczności przedstawienia problemu ministerstwu rolnictwa.
Zebrani przedstawiciele organizacji rolniczych podkreślali, że obecne działania KOWR związane z przedłużaniem dzierżaw niestety nie są prowadzone właściwie i mają duży wymiar dowolności, co przy tak ważnych decyzjach dotyczących losów nie tylko dzierżawcy, ale i zatrudnianych przez niego pracowników, jest niedopuszczalne.
fot. top agrar Polska
Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej podkreślał, iż niezbędne jest określenie jasnych kryteriów dotyczących przedłużenia dzierżaw, by decyzje urzędników były transparentne. Wielkopolski samorząd rolniczy, już od dłuższego czasu wnioskuje o przyjęcie jednolitych zasad przy przedłużaniu dzierżaw ZWRSP.
Konieczne jest zdaniem dyskutujących rozpoczęcie konstruktywnego i merytorycznego dialogu w tej kwestii. W związku z powyższym powołano Ponadregionalne Porozumienie Rolników. Porozumienie podpisali prezesi izb rolniczych województw wielkopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, reprezentanci Lubuskiego i Opolskiego Forum Rolniczego, przedstawiciele Federacji Związku Pracodawców Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Polskiego Towarzystwa Rolniczego, Lubuskiego Związku Rolników w Baczynie, Dolnośląskiego Związku Dzierżawców i Właścicieli Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu, Związku Pracodawców Rolnych w Poznaniu, Związku Rewizyjnego Spółdzielczości Rolniczej, Krajowego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych. Koordynację powierzono Wielkopolskiej Izbie Rolniczej. Zgromadzeni postanowili, że celem powyższego Porozumienia będzie między innymi zabieranie wspólnego głosu w ważnych dla rolników sprawach, wymiana wiedzy w zakresie zmian prawa oraz wspólne działania na rzecz zmian w prawodawstwie.
Biuro WIR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/