Wniosek WIR ws. przetargów ofertowych na dzierżawy

Poniżej przedstawimy treść pisma Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dnia 27 lutego 2020 r. do Grzegorza Pięty - Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w sprawie zwiększenia w Wielkopolsce progu powierzchniowego nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w formie przetargów ograniczonych ofertowych:

Szanowny Panie Dyrektorze,

Wielkopolska Izba Rolnicza wnioskuje o przywrócenie progu organizacji przetargów ograniczonych ofert pisemnych w województwie wielkopolskim do wcześniejszej powierzchni tj. 5 ha. W dniu 21 sierpnia 2019 r. Terenowa Rada Społeczna działająca przy Oddziale Terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu na swym posiedzeniu podjęła decyzję o zwiększeniu progu powierzchniowego nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w formie przetargów ograniczonych ofertowych do średniej województwa (obecnie 13,99 ha). Z informacji przekazanych przez OT KOWR w Poznaniu wynika, że aż 80 % nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w Wielkopolsce ma powierzchnię poniżej 13,99 ha, a więc ich rozdysponowanie będzie się odbywało poprzez przetargi licytacyjne. Samorząd rolniczy województwa wielkopolskiego zgłaszał swoje negatywne stanowisko w tej kwestii już na wcześniejszych posiedzeniach TRS, a pisemnie negatywna ocena tego działania została złożona w dniu 16 maja 2019 r.

Odział Terenowy KOWR w argumentacji przedstawionej na posiedzeniu TRS wskazywał na konieczność przyspieszenia procedury wydzierżawiania nieruchomości i zmniejszenia powierzchni gruntów niezagospodarowanych. Niestety nie wzięto pod uwagę konsekwencji, jakie poniosą z tego tytułu rolnicy. Do Wielkopolskiej Izby Rolniczej napływają apele rolników o działania mające na celu przywrócenie stanu poprzedniego w procesie organizacji przetargów ofertowych. Jak wskazują producenci rolni, nie są wstanie konkurować w przetargach licytacyjnych z zamożnymi gospodarstwami, których właściciele podbijają czynsze dzierżawne do granic opłacalności ekonomicznej. Rozumiemy z jednej strony konieczność szybkiego rozdysponowania nieruchomości rolnych będących w Zasobie i zobowiązanie do zagwarantowania odpowiednich wpływów do budżetu Skarbu Państwa, jednakże z drugiej strony nie wzięto pod uwagę rolników i ich sytuacji finansowej. Rezygnacja z przetargów ograniczonych ofertowych na rzecz przetargów licytacyjnych spowodowała, że zamiast 6 kryteriów wprowadzono tylko jedno – ekonomiczne. W województwie wielkopolskim ziemia rolna osiąga astronomiczne kwoty, niedostępne dla zwykłego producenta rolnego. Dzierżawa nieruchomości rolnych z Zasobu jest jedyną szansą dla tych rolników na rozwój gospodarstw i polepszenie ich sytuacji ekonomicznej.

Wielkopolska Izba Rolnicza od samego początku wspierała ideę przetargów ofertowych, które w jasny i czytelny sposób pozwolą na ocenę gospodarstw rolnych zainteresowanych dzierżawą państwowej ziemi. Braliśmy czynny udział w tworzeniu zasad oceny kryteriów i wag przetargowych. Niestety nasz praktyczny głos w dyskusji nie zawsze został wysłuchany. Wśród adwersarzy pojawiają się argumenty, że system ten nie jest sprawiedliwy i doskonały. Zdajemy sobie sprawę, że zawsze część rolników uczestniczących w przetargu będzie niezadowolona z wyników. Procedura ta jednak w naszej opinii jest bardziej obiektywna i sprawiedliwa społecznie niż przetargi licytacyjne. W ocenie ofert przetargowych szansę mają rolnicy posiadający zarówno małe jak i duże gospodarstwa bez względu na stan konta. Konieczne jest naszym zdaniem podjęcie ponownych prac nad kształtem kryteriów i wag z uwzględnieniem również rejonizacji. Uwagi między innymi w tej kwestii przekazaliśmy w Stanowisku II Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji z dnia 6 grudnia 2019 roku w sprawie gospodarowania nieruchomościami Zasobu Własności Skarbu Państwa.

W związku z powyższym apelujemy do Pana Dyrektora o pilne przywrócenie możliwości organizacji przetargów ograniczonych ofertowych w województwie wielkopolskim od progu 5 ha.

Z poważaniem

Prezes
Wielkopolskiej Izby Rolniczej
(-) Piotr Walkowski

W załączeniu:
- Stanowisko II Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji z dnia 6 grudnia 2019 roku w sprawie gospodarowania nieruchomościami Zasobu Własności Skarbu Państwa;
- Pismo Wielkopolskiej Izby Rolniczej WIR.BW.BI.1539.2019.

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: przetargów; nieruchomości; ofertowych; wielkopolskiej; rolniczej; ograniczonych; dzierżawy; rolników; rolnych; organizacji; województwie; skarbu; przywrócenie; przeznaczo;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »