Opinia KRIR do projektu w sprawie wymagań dotyczących wytwarzania i jakości materiału rozmnożeniowego i materiału nasadzeniowego roślin

jabka

W odpowiedzi na przedstawiony do zaopiniowania projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymagań dotyczących wytwarzania i jakości materiału rozmnożeniowego i materiału nasadzeniowego roślin warzywnych i ozdobnych oraz sadzonek winorośli Zarząd KRIR przekazał następujące uwagi:

Samorząd rolniczy jest zdania, że należy zachować szczególną dbałość o zachowanie zdrowotności materiału rozmnożeniowego i nasadzeniowego roślin, ponieważ zdrowy materiał wyjściowy zapewnia wysoką jakość produktów i pozwala na stosowanie mniejszych ilości środków ochrony roślin.

W załączniku Nr 2 w punkcie 2 czytamy iż ,,materiał rozmnożeniowy i nasadzeniowy roślin ozdobnych powinien być wolny od organizmów kwarantannowych”, w punkcie 3 ,,powinien być praktycznie wolny”. W związku z powyższym proponujemy zmienić frazę ,,powinien być” na ,, ma być wolny”.

W praktyce wygląda to tak, iż wiele sadzonek roślin ozdobnych ( szczególnie sadzonki, które trafiają do nas z zagranicy) przyjeżdża do nas z różnymi patogenami i szkodnikami, w szczególności z Tetranychus urticae , Tetranychus telarius i Aphididae.

Ponadto w tabelce w gatunku Dendranthema x Grandiflorum (Ramat) proponujemy dodanie Puccinia horiana, grzyb ten powoduje chorobę kwarantannową chryzantemy a mianowicie białą rdzę, która do hodowców trafia poprzez sadzonki pobrane z zarażonego matecznika.

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

jabka
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

roślin materiału rozmnożeniowego nasadzeniowego jakości dotyczących sprawie wymagań wytwarzania ozdobnych Opinia projektu Tetranychus sadzonek punkcie ,,powinien proponujemy urticae szczególności patogenami szkodnikami, Aphididae. Ponadto Grandiflorum Dendranthema gatunku tabelce telarius zagranicy) szczególnie wygląda praktyce wolny”. W sadzonki, (Ramat) przyjeżdża być” trafiają które różnymi chryzantemy Małgorzata Ramatowska matecznika. zarażonego pobrane Opublikowano: marzec Rolniczych http://krir.pl Krajowa Źródło 2017 sadzonki poprzez chorobę kwarantannową powoduje horiana, Puccinia frazę mianowicie hodowców trafia która rdzę, białą dodanie organizmów należy zachować zdania, rolniczy uwagi: Samorząd szczególną dbałość ponieważ roślin, zdrowotności zachowanie następujące przekazał projekt rozporządzenia zaopiniowania przedstawiony odpowiedzi Ministra Rolnictwa Zarząd winorośli warzywnych Rozwoju zdrowy materiał rozmnożeniowy nasadzeniowy ,,materiał czytamy załączniku powinien kwarantannowych”, powyższym związku wolny”. praktycznie roślin. W ochrony jakość wysoką zapewnia wyjściowy produktów pozwala środków ilości mniejszych stosowanie zmienić

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »