Omacnica prosowianka

Omacnica samica L i samiec R (2) Spodziewamy się rozciągniętego czasu wylotu motyli omacnicy prosowianki, wiąże się z tym także wydłużony czas składania jaj. W niektórych regionach były już 3 piki wylotu motyla (a więc i składania jaj) – to pewnie nie był jej ostatni wylot. Z obserwacji doradców PROCAM wynika, że w miejscu aplikacji produktu OstriniaSTOP są bardzo spowolnione wylęgi gąsienic, a także ilość złożonych jaj. Ten wynik oznacza, że założony wcześniej efekt higienizacji środowiska wyszedł bardzo dobrze na większości pól chronionych.


Na zdjęciach przedstawione są kontrole pierwszych szkód gąsienic po ich wylęgu z jaj (48 – 72 h). W tym przedziale jesteśmy jeszcze w stanie wykonać zabiegi insektycydowe aby uratować plon kolb unikając szczególnie infekcji fusarium (żerowanie gąsienic jest wektorem tego patogena), a w konsekwencji powstawaniu mikotoksyn. Efekty żeru wykonanego przez te młode gąsienice to pierwszy dowód na wylęgi tego szkodnika i obecność na plantacji.


Oprócz żerowania gąsienic omacnicy prosowianki na kukurydzy proszę w tej uprawie zwrócić uwagę na duże występowanie i szkody jakie wyrządzają chrząszcze skrzypionki zbożowej, a także na duże już naloty mszyc zbożowych. Oprócz szkodników zwracamy też uwagę na choroby patogeniczne w tym drobną plamistość liści kukurydzy. Oprócz tego w miejscach gdzie były uszkodzenia gradowe, niskie temperatury podczas początkowego wzrostu, a także żerowanie ploniarki zbożówki mamy liczne występowanie głowni gudzowatej.


Argumentem za stosowaniem OstriniaSTOP jest także wysyp pożytecznej entomofauny przedstawiony na zdjęciach (wykonanych na plantacjach chronionych OstriniaSTOP) – chrząszcze drapieżne z rodziny omomiłkowatych, drapieżne muchówki z rodziny łowikowatych czy wszędobylskie złotooki.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

Omacnica samica L i samiec R (2)
TAGI: także; ; gąsienic; omacnica; chrząszcze; bardzo; występowanie; uwagę; wylęgi; oprócz; ostriniastop; składania; drapieżne; rodziny; prosowianka; omacnicy; wylotu; zdjęciach; zbo;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »