19 lipca odbyło się spotkanie przy poletkach doświadczalnych w Skrzelewie. Andrzej Lesiak z Du Ponta zaprezentował pułapkę świetlną na najgroźniejszego szkodnika dla kukurydzy Omacnicę prosowiankę. Omówił zasadę jej działania oraz powiedział, że takich pułapek w kraju jest dziesięć i zbierane są dane każdego dnia o odłowionych samicach i samcach, aby było możliwe wyznaczenie terminu zastosowania środka chemicznego do zwalczenia tego patogena . Próg szkodliwości został dawno przekroczony, a na dzień dzisiejszy oceniono, że w okresie wegetacji będzie uszkodzonych średnio w kraju 35%, czyli co trzecia roślina. Andrzej Lesiak dodał, że wspólnie z Tadeuszem Szymańczakiem będzie uruchamiał internetowy system sygnalizacji tego patogena. Pani Małgorzata Wrąbel z Pioneera zaprezentowała paletę odmian kukurydzy na poletkach doświadczalnych , które są prowadzone już od 26 lat . Podczas Dni Kukurydzy w Skrzelewie 5 października będą zbierane poszczególne odmiany i ważone , a wyniki przekazane do publicznej wiadomości. Pani Małgorzata zwróciła uwagę, że już pojawiły się złogi jaj i jest to już sygnał, aby wykonać zabieg chemiczny.
Na spotkaniu z rolnikami został zaprezentowany w akcji opryskiwacz turbinowy do nanoszenia cieczy roboczej. Pan Grzegorz Jarecki z Rolsadu omówił zasadę działania tego opryskiwacza. Jest to zawieszany opryskiwacz , gdzie w kukurydzy trzeba wykonać ścieżki technologiczne, które powinny mieć odległość 80 do 90 m. To nie daje dużej straty w plonie kukurydzy na jednostce powierzchni, gdyż chroniona kukurydza może dać nam polon większy od jednej do dwóch ton z hektara. Trzeba również podkreślić, że chroniona kukurydzy zdecydowanie zawiera mniej mikotoksyn (trucizn).
Grzegorz Gruszecki z Syngenty w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na stosowanie herbicydów do zwalczania chwastów, omówił Lumax i Elumis, zachęcił rolników do obejrzenia poletek z zastosowaniem tych środków. Trzeba zauważyć, że rolnicy nie tylko w tym terenie, ale w całym kraju nauczyli się dobrze dobierać środki ochrony roślin i ich stosowania. Poza tymi środkami na poletkach są również zastosowane dwa środki firmy Bayer – Adengo i Maister Power, trzeba oceni, że skuteczność tych środków jest bardzo dobra.
Pan Adam Banaszek przedstawił nowy produkt na rynku polskim włoskiej firmy Biolchim, są to aminokwasy, które do tej pory bardziej były znane w stosowaniu u zwierząt, teraz są już stosowane w produkcji roślinnej.
Natomiast Pan Adam Jeznach i Jan Kazimierski przedstawili badania i możliwość stosowania kwasów humusowych Apol Humus, które poprawiają strukturę gleby i powodują lepsze wykorzystanie zastosowanych składników pokarmowych.
Pan dr. Roman Warzecha z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB z Radzikowa przedstawił informacje o uprawie kukurydzy w Polsce , gdzie trzeci rok z kolei przekroczono powierzchnię jednego miliona hektarów i nadal ta tendencja może się utrzymać przez kolejne lata w zależności od cen kukurydzy. Pan dr. R Warzecha poza pracą w Instytucie jest Przewodniczącym Komisji Rejestracji kukurydzy przy COBOR-u oraz jest w Radzie Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, to ważna rola i znaczenie tej pracy, ponieważ z tych badań tworzy się (LZO) Listę Odmian Zalecanych, z której korzystają rolnicy.
Pan dr Witold Rzepiński, który pracuje w Radzie Ekspertów przy Polskim Związku Producentów Roślin Zbożowych powiedział o roli i znaczeniu mikotoksyn, które powstają w wyniku działania grzybów z rodzaju fuzarium, a te rozwijają się w miejscach uszkodzonych przez omacnicę prosowiankę, dlatego tak ważną rolą i znaczeniem jest zwalczanie tego owada, który wyrządza szkody w kraju na poziomie jednego miliarda zł rocznie.
Na zakończenie zabrał głos Łukasz Nowakowski z mieszalni pasz Cedrob. Mieszalnia ta wykupuje od rolników kukurydzę suchą i mokrą, co ma duże znaczenie dla małych gospodarstw, które nie posiadają własnej suszarni, a takie działanie daje możliwość uprawy kukurydzy i jej zbycie. Zostały przedstawione kierunki zawierania kontraktów z ustalona ceną minimalną.
Na zakończenie tego spotkania Tadeusz Szymańczak podziękował wszystkim gościom, firmom i mediom za współpracę