Już od 40 lat na terenie kraju odbywa się Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Skierowana jest do młodzieży klas przedmaturalnych i maturalnych ponadgimnazjalnych szkół rolniczych. Od roku 2015 odbywa się w 11 blokach tematycznych:
- produkcja roślinna;
- produkcja zwierzęca;
- ogrodnictwo;
- mechanizacja rolnictwa,
- ochrona i inżynieria środowiska;
- technologia żywności;
- gastronomia;
- agrobiznes;
- leśnictwo;
- weterynaria;
- architektura krajobrazu.
Olimpiada odbywa się w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. Jest to impreza powszechna, wpisana do rejestru olimpiad przedmiotowych MEN i przez resort nadzorowana, ponieważ w etapie szkolnym udział bierze około 25 000 uczniów z około 360 szkół rolniczych. W etapie okręgowym pozostaje około 1 200 uczniów, a do etapu centralnego przechodzi już tylko 240-250 uczniów. Dzięki Olimpiadzie do dnia dzisiejszego ponad 3 600 uczniów otrzymało indeksy uczelni wyższych. Tak masowa impreza nie może odbywać się w jednym miejscu, dlatego też ze względów organizacyjnych współorganizatorami Olimpiady są uczelnie rolnicze, a nadzór merytoryczny, poza Komitetem Głównym Olimpiady, sprawuje również Rektor uczelni z danego okręgu.
W roku obecnym w etapie okręgowym organizowanym i nadzorowanym przez SGGW weźmie udział w 9 blokach tematycznych około 175 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, przede wszystkim z województwa mazowieckiego i łódzkiego. Selekcja uczniów do następnego etapu dokonywana jest na podstawie testu (składającego się z 60 pytań) oraz na podstawie wykonanych 3 zadań praktycznych. Z okręgu warszawskiego do etapu centralnego przejdzie 30 uczniów.
W roku 2016 Olimpiada odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Patronem medialnym jest AGENCJA ROLNICTWA I AGROBIZNESU „APRA”
Źródło
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
http://www.sggw.pl