W kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się etap okręgowy XXXVII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Prof. dr hab. Jan Niemiec, prorektor ds. nauki, podczas uroczystej inauguracji olimpiady podkreślił, że dla SGGW jest to ogromny zaszczyt gościć tak zdolną młodzież. Profesor Jan Niemiec wyraził nadzieję, że wiele osób z obecnych na sali wybierze naszą uczelnię i spędzi w niej najbliższych kilka lat studiując na jednym z 34 kierunków studiów.
W uroczystości rozpoczynającej zmagania uczniów w walce o indeksy uczestniczyli dziekani i pracownicy poszczególnych wydziałów SGGW.
Już od 37 lat na terenie kraju odbywa się Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Skierowana jest do młodzieży klas przedmaturalnych i maturalnych ponadgimnazjalnych szkół rolniczych. Odbywa się ona w 9 blokach tematycznych:
- produkcja roślinna;
- produkcja zwierzęca;
- ogrodnictwo;
- mechanizacja rolnictwa,
- ochrona i inżynieria środowiska;
- żywienie człowieka i gospodarstwo domowe;
- agrobiznes;
- leśnictwo;
- architektura krajobrazu.
Olimpiada odbywa się w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. Jest to impreza powszechna, wpisana do rejestru olimpiad przedmiotowych MEN i przez resort nadzorowana, ponieważ w etapie szkolnym udział bierze około 25 000 uczniów z około 360 szkół rolniczych. W etapie okręgowym pozostaje około 1 200 uczniów, a do etapu centralnego przechodzi już tylko 240-250 uczniów. Dzięki Olimpiadzie do dnia dzisiejszego ponad 3 500 uczniów otrzymało indeksy uczelni wyższych. Tak masowa impreza nie może odbywać się w jednym miejscu, dlatego też ze względów organizacyjnych współorganizatorami Olimpiady są uczelnie rolnicze, a nadzór merytoryczny, poza Komitetem Głównym Olimpiady, sprawuje również Rektor uczelni z danego okręgu.
W tym roku w etapie okręgowym organizowanym i nadzorowanym przez SGGW wezięło udział około 200 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, przede wszystkim z województwa mazowieckiego i łódzkiego. Selekcja uczniów do następnego etapu dokonywana była na podstawie testu (składającego się z 60 pytań) oraz na podstawie wykonanych 3 zadań praktycznych. Z okręgu warszawskiego do etapu centralnego przejdzie 35 uczniów.
Etap centralny – finały w bieżącym roku organizuje okręg Warszawa w dniach 7-8 czerwca, również na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Tegoroczna olimpiada odbyła się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Źródło
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
http://www.sggw.pl