„Co się stało, co się stało?” „Gwałtu, mleko wyleciało!” - tymi słowami rozpoczyna się wiersz Jana Brzechwy pt. „Mleko”. Jak kończy się ta historia? Wbrew pozorom, bardzo smakowicie! Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, tylko przekonać się jakie ciekawostki wiążą się z tym z pozoru zwyczajnym produktem spożywczym.
Język potoczny, popkultura, sztuka, pielęgnacja zdrowia i urody - czarno na białym (sic!) widać, że mleko jest obecne nie tylko w kuchni. Na pozór zwyczajny produkt wciąż może zaskoczyć. Zapraszamy do zapoznania się z pięcioma ciekawymi informacjami na temat mleka.
1. Miłośnicy mleka świętują dwukrotnie
Światowy Dzień Mleka przypada 1 czerwca, nie brak jednak opinii, że to specjalne święto powinno się obchodzić tydzień wcześniej, czyli 25 maja. Trudno wskazać źródło tych rozbieżności. Pewne jest natomiast, że dla miłośników mleka każda data jest dobra, by sięgnąć po ulubiony produkt.
2. Bogaty skład i uniwersalne zastosowanie
- Mleko zawiera wiele ważnych składników odżywczych, które są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Wśród nich można wyliczyć: białko, lipidy, niezbędne nasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, D, E, K, PP oraz z grupy B, a także fosfor, magnez i potas. Spożywanie mleka i jego przetworów stanowi istotne uzupełnienie codziennej diety. Mleko i pozostałe wyroby nabiałowe mają mnóstwo zastosowań w kuchni - przekonuje Kazimierz Śnieżek, Prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Jasienica Rosielna. Podkarpacka firma oferuje bogaty wybór produktów nabiałowych, w tym trzy nagrodzone przez Lożę Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Uznanie jury z branży spożywczej zdobyły Twarożek wiejski, Twarożek wiejski ze szczypiorkiem i Maślanka z Jasienicy Rosielnej tego producenta. Wszystkim przyznano nie tylko certyfikaty „Doceń polskie”, ale także zaszczytne tytuły TOP PRODUKT, podkreślając tym samym ich najwyższą jakość.
3. Popularność mleka ma związek z kalendarzem
- Wszystkie kategorie produktów mlecznych z naszej oferty cieszą się popularnością wśród konsumentów. Nasze analizy prowadzą do wniosków dot. sezonowego wzrostu produkcji i sprzedaży asortymentów - mówi prezes Kazimierz Śnieżek. - W okresie wiosennym, gdy w sklepach pojawiają się nowalijki, zainteresowanie wzbudzają zwłaszcza twarogi, twarożki oraz śmietany. Latem, dla ochłody, konsumenci sięgają po napoje mleczne takie jak kefir i maślanka, wykorzystując je do przygotowywania orzeźwiających koktajli, podają je także z młodymi ziemniakami. Z kolei w okresie jesienno-zimowym przychodzi pora na twarogi i serki.
Nie zmieniają się natomiast upodobania konsumentów w zakresie spożywania mleka spożywczego i masła ekstra. Produkcja i sprzedaż tych wyrobów utrzymuje się na stabilnym poziomie - wyjaśnia prezes OSM Jasienica Rosielna.
4. Nie tylko kakao. Śniadaniowa, mleczna propozycja dla każdego
Wystarczy zaledwie siedem produktów spożywczych - na czele z mlekiem i drożdżami - by przygotować pyszne, słodkie bułeczki. Przepisem na nie dzielą się przedstawiciele OSM Jasienica Rosielna.
Jak przygotować słodkie bułeczki drożdżowe?
Potrzebne składniki:
- 500 g mąki pszennej typ 550
- 100 g drożdży
- 75 g cukru
- 1 szklanka letniego mleka 3,2%
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 1 łyżeczka soli
- 100 g stopionego masła
Wykonanie:
Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy pokruszone drożdże oraz pozostałe składniki i wszystko dokładnie mieszamy, aż składniki się połączą na gładkie ciasto (ciasto można wyrabiać końcówką miksera do mieszania ciast lub ręcznie).
Po wyrobieniu ciasta, przykrywamy je ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia ciasta. Gdy to nastąpi, ponownie wyrabiamy ciasto, znów przykrywamy i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia. Po tym procesie, ciasto wykładamy na stolnicę i dokładnie wyrabiamy rękami, aż jego struktura będzie jednolita i gładka. Z tak przygotowanego ciasta formujemy niewielkie bułeczki, smarujemy je po wierzchu rozmąconym jajkiem, można je także posypać cukrem, kruszonką lub orzeszkami. Bułeczki pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 st. Celsjusza przez ok. 40 minut.
5. Maseczki z miodu i mleka
Mleko, z uwagi na swoje właściwości odżywcze, znajduje także szereg zastosowań w kosmetyce.
- Wapń obecny w mleku bierze na przykład udział w syntezie kolagenu, a proteiny pobudzają jego produkcję, dzięki czemu wykazuje działanie antystarzeniowe. Kwas mlekowy zwęża natomiast pory, lekko wybiela i złuszcza skórę, dzięki czemu wygląda na zdrowszą. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe wygładzają skórę oraz działają natłuszczająco. W mleku znajdziemy też przeciwutleniacze oraz flawonoidy, które odżywiają skórę - wylicza prezes Kazimierz Śnieżek.
O dobroczynnych właściwościach mleka można przekonać się przygotowując samodzielnie m.in. maseczki. Jedną z nich może być maseczka nawilżająca. Do jej przygotowania wystarczy łyżka pełnotłustego mleka i łyżeczka miodu. Oba produkty mieszamy, po czym gotową miksturę nakładamy na twarz. Maseczkę należy zmyć po ok. 20 minutach.
Osoby zmagające się z trądzikiem powinny natomiast sprawdzić skuteczność maseczki z drożdży i mleka. Łyżkę drożdży wystarczy rozprowadzić w dwóch łyżkach mleka i gotową miksturę nałożyć na twarz. Maseczkę zmywamy letnią wodą po upływie ok. 15 minut.
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl
Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych.