Pod takim hasłem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi promowało w ostatni weekend ofertę turystyki wiejskiej i agroturystyki podczas IX-tych Targów Turystycznych WYPOCZYNEK.

- To wydarzenie o dużym znaczeniu dla mieszkańców Torunia i Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które nie tylko przybliża uroki turystyczne Polski, ale co może być ważniejsze uroki polskiej wsi – podkreślił podczas uroczystości otwarcia targów minister Jan Krzysztof Ardanowski i dodał, że Targi te to nie tylko prezentacja możliwości wypoczynku w najpiękniejszych zakątkach Polski, ale także możliwość poznaniu polskiej wsi i wspaniałości regionalnych kuchni.

IX Targi Turystyczne WYPOCZYNEK połączone były z Toruńskim Festiwalem Smaków.

– Polska wieś może zaoferować delikatesy pod każdym względem. Bogactwo kulturowe, bogactwo etniczne tych różnych narodów, które wśród nas, Polaków przez wieki mieszkały - Tatarów, Żydów, Niemców, Holendrów, Rosjan, Litwinów. To wszystko odcisnęło piętno na naszej regionalnej kuchni w sensie smaków, aromatów, sposobu przyrządzania – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Charakter polskiego rolnictwa, naturalne metody produkcji, wiejski krajobraz oraz bogactwo kulturowe i historyczne naszego kraju sprawiają, że Polska wieś ma wiele do zaoferowania. Posiadamy bogate dziedzictwo kulinarne, które jest ważne w promocji turystyki wiejskiej i agroturystyki. Turyści mają coraz większą wiedzę na temat żywności oraz zdrowia. Rośnie ich zainteresowanie produktami typu „slow life”, „slow food” i „eko”. Tym samym dużą popularnością cieszy się turystyka kulinarna. Turyści mają możliwość poznać nie tylko lokalną kuchnię, ale atrakcyjny produkt turystyczny.

– Wprowadziliśmy szereg rozwiązań dotyczących rolniczego handlu detalicznego i sprzedaży bezpośredniej dzięki czemu turyści mają dużo więcej okazji do przypomnienia sobie smaków dzieciństwa, kuchni mamy czy babci – mówił  minister Ardanowski.

Podczas IX-tych Targów Turystycznych WYPOCZYNEK zaprezentowana została bogata oferta turystyki krajoznawczej, agroturystyki oraz różne formy aktywnego wypoczynku w Polsce
i na świecie. Na targach miło spędzili czas pasjonaci małych i dużych podróży oraz wielbiciele polskiej turystyki wiejskiej. Na odwiedzających, szczególnie rodzin z dziećmi, czekało wiele ciekawych propozycji.

Na zorganizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stoisku „Odpoczywaj na wsi” można było zapoznać się z szeroką ofertą gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych, a także prezentacją laureatów konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej pn.: „Na wsi najlepiej” oraz członków konsorcjum „Turystyki wiejskiej”.

Odwiedzający stoisko mogli aktywnie uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach, zabawach oraz warsztatach edukacyjnych i rękodzielniczych.

Stałam elementem oferty na stoisku Odpoczywaj na wsi były warsztaty z pszczelarstwa "Sekretne życie pszczół" i pszczele konkursy. Warsztaty nawiązywały do tradycji kulinarnych województwa kujawsko-pomorskiego, a dokładnie „Piernika Toruńskiego”. Miód jest sercem piernika, dlatego Toruń był miejscem idealnym do przeprowadzenia warsztatów pszczelarskich. Przedstawiciele z Gospodarstwa Pasiecznego, należącego do Sieci Zagród Edukacyjnych, prowadzili warsztaty z produkcji świec woskowych, doświadczenia i eksperymenty dotyczące pszczół, w tym pobierania nektaru i pyłku kwiatowego, a także badania propolisu i innych ciekawostkach z życia pszczół. Upowszechniana była bogata historia pszczelarstwa polskiego oraz jego potencjał w turystyce. Na stoisku zorganizowany został również konkurs poświęcony ginącym już zawodom, mający na celu upowszechnienie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego polskiej wsi i tradycji.

Kolejna możliwość zapoznania się z ofertą turystyki wiejskiej i agroturystyki na stoisku „Odpoczywaj na wsi” już podczas Pikniku Programu Poznaj Dobrą Żywność na torach wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie w dniu 11 maja 2019 r oraz Pikniku nad Odrą i Targach Turystycznych MARKET TOUR na Wałach Chrobrego w Szczecinie, w dniach 11-12 maja 2019 r.

 

Min. J.K. Ardanowski podczas targów w Toruniu
Min. J.K. Ardanowski podczas zwiedzania stoisk
Min. J.K. Ardanowski na targowym stoisku
Min. J.K. Ardanowski na stoisku promującym gęsinę