W dniu 29.11.2021 roku odbyło się VIII Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji. Tym razem miejscem obrad był Dolsk w powiecie śremskim.
Przewodniczącym obrad został wybrany Piotr Walkowski, Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, a sekretarzem wybrano Janinę Pawełczyk, Przewodniczącą miejscowej RP WIR w Śremie.
Podczas obrad VIII WZ WIR VI kadencji, Pani Beata Grelowska - Dyrektor Biura Regionalnego w Poznaniu Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW przedstawiła ofertę pakietu ubezpieczeń dla rolników i przedsiębiorstw rolnych, których elastyczny zakres pozwala na dopasowanie kształtu umowy ubezpieczenia do specyfiki prowadzonej działalności rolniczej.
Szczegółową ofertę TUW znajdą Państwo tutaj.
W pierwszej części obrad zgromadzeni delegaci zapoznali się ze sposobem realizacji wniosków przyjętych przez VII Walne Zgromadzenie WIR oraz sprawozdaniem z pracy Zarządu WIR w okresie od 1 października do 10 listopada 2021 r. W kolejnym punkcie delegaci zapoznali się z najważniejszymi działaniami Krajowej Rady Izb Rolniczych, między innymi w zakresie opiniowania aktów prawnych, podejmowanych działań w zakresie problemów związanych z ASF, ptasią grypą, wysokimi cenami nawozów, złą sytuacją rodzinnych gospodarstw rolniczych.
Następnie Walne zgromadzenie zajęło się tzw. uchwałami okołobudżetowymi, analizując i żywo dyskutując nad możliwościami wydatkowania zaplanowanych środków. Po przedstawieniu opinii Komisji Budżetowej, Walne przystąpiło do głosowania nad projektami uchwał, między innymi dostosowującymi diety delegatów, przewodniczących Rad Powiatowych, Zarządu do wzrostu kosztów spowodowanych inflacją. Na koniec tych głosowań delegaci przedyskutowali plan pracy Izby na 2022 rok oraz planowany budżet Izby. W głosowaniu, plan budżetu na rok 2022 został przyjęty jednomyślnie.
Po przyjęciu uchwał budżetowych delegaci zapoznali się ze sprawozdaniem Komisji Rewizyjnej z działalności w I półroczu 2021 oraz planem pracy na rok 2022, co zostało zatwierdzone poprzez przyjęcie odpowiednich uchwał w tym zakresie.
Druga część Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej poświęcona była dyskusji nad aktualną sytuacją w rolnictwie oraz propozycjami zawartymi w Krajowym Planie Strategicznym. Obecni członkowie WZ zastanawiali się, czy i jakie korzyści dla polskiego rolnictwa będą wynikały z KPS. Czy KPS ograniczy polską produkcję rolniczą, czy może odwrotnie – przyczyni się do rozwoju polskiego rolnictwa? W wyniku dyskusji Walne przyjęło Stanowisko dotyczące Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023-2027.
VIII Walne Zgromadzenie Izby VI kadencji przyjęło również do realizacji dwa wnioski zgłoszone przez rady powiatowe. Pierwszy wniosek dotyczył wprowadzenia mechanizmu płatności za czasowe zaprzestanie produkcji trzody chlewnej przez gospodarstwo będące w strefie ASF. Wniosek ten zgłosiła Rada Powiatowa w Szamotułach. Zdaniem autorów wniosku, tylko taka płatność pomoże przetrwać gospodarstwom trzodowym z takich stref i spowoduje, że wrócą one do produkcji po zniesieniu strefy. Drugi wniosek, złożony przez Radę Powiatową WIR w Czarnkowie dotyczył tabel stawek dopłat do ubezpieczeń upraw i zwierząt stosowanych przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Oba wnioski zostały jednogłośnie przyjęte przez delegatów w głosowaniu.
Obrady zakończył punkt wolne głosy i wnioski. Delegaci w tym punkcie poruszyli sprawy dramatycznej sytuacji na rynku trzody chlewnej, złego funkcjonowania aplikacji suszowej, systemu ubezpieczeń upraw, rozdysponowania ziemi będącej w dyspozycji KOWR.
Marta Ceglarek, Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/