1) Czy rolnik, który wykopuje kamienie ze swojego pola podczas prac polowych może te kamienie sprzedawać?
2) Czy rolnik może sprzedawać gruz, który ma z różnych prac w gospodarstwie?
Na samym wstępie należy wskazać, że rolnik nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia z dnia 6 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162). Za przedsiębiorcę bowiem uznawana jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Natomiast działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły (art. 3 w/w ustawy). Zarobkowy i ciągły charakter działalności gospodarczej zawiera się w zamiarze osiągania w ramach tej działalności powtarzalnego zarobku.
Ponadto, zgodnie z dyspozycją art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 779 ze zm.) dozwolone jest przekazywanie określonych rodzajów odpadów osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym, niebędącym przedsiębiorcami, do wykorzystania na własne potrzeby, zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz.U. z 2016 r. poz. 93).
W związku z powyższym należy uznać, że rolnik może wykorzystać kamienie/gruz na potrzeby własne, jak również dokonać ich sprzedaży na postawie umowy cywilnoprawnej.
Jednocześnie biorąc pod uwagę interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 28 listopada 2013 r., ITPB1/415-974/13/HD wskazuję, że „przychodów osiąganych przez rolników z jednorazowych sprzedaży kamieni z ich pól nie można uznać za przychody uzyskiwane z działalności rolniczej”, a tym samym nie podlegają one wyłączeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak wynika bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Zatem przy założeniu, że przychody uzyskane ze sprzedaży będą dotyczyły sytuacji jednorazowej, wówczas nie będą one zaliczane do źródła przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy.
Organ podatkowy w swej interpretacji przyjął, że uzyskany w takich okolicznościach przychód będzie stanowił przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 w/w ustawy. W konsekwencji powyższego rolnik, który osiągnie takowy przychód ma obowiązek wykazania go w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym uzyskał taki przychód, i obliczenia podatku należnego od sumy uzyskanych dochodów według skali podatkowej.
Reasumując, należy wskazać, iż rolnik może zajmować się działalnością wskazaną w treści pytania, z tym zastrzeżeniem, że jeżeli sprzedaż będzie zorganizowana w sposób ciągły, zorganizowany i zarobkowy, wówczas uzyskany w jej ramach przychód będzie należało zaliczyć do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia z dnia 6 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162);
- ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 779 ze zm.);
- rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz.U. z 2016 r. poz. 93);
- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)
- interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 28 listopada 2013 r., ITPB1/415-974/13/HD.
Źródło
Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza
http://www.wmirol.org.pl