Autorem artykułu jest Michał Nowak
Klimatyzacja, podana dokładna lokalizacja przy pomocy satelit, umieszczonych na Ziemskiej orbicie, pokładowe komputery, CB radio, podręczna lodówka oraz telewizja. To część udogodnień na tak zwanym "polu" - z których korzystają rolnicy XXI wieku. Z czego korzystali nasi pradziadkowie?
Jednym z najstarszych i najbardziej prymitywnych narzędzi rolniczych był sierp. Na przestrzeni lat nie zmieniła się jego konstrukcja, jednak wraz z możliwością przetopów różnych metali, zaczęto konstruować go z przeróżnych materiałów tak, by stał się bardziej wydajny i wytrzymały. Nieco czasu minęło zanim ludzie wymyślili kolejne narzędzie - kosę.
Kosa była znacznym ułatwieniem pracy rolnika, który nie musiał się już tak bardzo schylać. W roku powstania Stanów Zjednoczonych zaczęto używać tam kosy połączone z grabiami, które ułatwiać miały układanie tego, co zostało skoszone. Jeśli zaś chodzi o prymitywne maszyny rolnicze, to pierwszym takim urządzeniem do zbierania kłosów był wóz o dwóch kołach, do którego z przedniej części mocowano grzebienie. Wóz pchany z tyłu najczęściej przez zwierzę pociągowe. W wieku XVIII nastąpiła ewolucja wozu i powstała pierwsza żniwna maszyna rolnicza (choć może to tylko jej prekursor), która miała być czymś w rodzaju żniwiarko-kosiarki, którą to pchały umieszczone przed nią konie.
Powstawało jeszcze w XVII i XVIII wieku wiele ręcznych urządzeń, które nie zawsze się sprawdzały, a już na pewno nie na wielkich ziemiach. Pierwsze żniwne maszyny rolnicze powstawały tak naprawdę właśnie w wieku XVIII. Widzimy m.in. maszynę belą, żniwiarkę McCormika czy żniwiarkę angielską. Historia maszyn rolniczych jest znacznie ciekawsza, ja tutaj chciałem jedynie nakreślić maszyny do żniw. Jednak kto nie zna prymitywnych pługów i soch.
Dzisiaj chyba żaden z rolników nie miałby ochoty cofnąć się do tamtych czasów. Albowiem obecnie narzekać nie można, maszyny robią za nas prawie wszystko.
---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl