Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się dziś z przedstawicielami wiodących organizacji, których statutowym celem jest ochrona zwierząt.
Konieczność szerszej dyskusji
Wiceminister Czerniak poprosił przedstawicieli organizacji o sprecyzowanie najistotniejszych postulatów, które w ich ocenie w szczególności powinny zostać wzięte pod uwagę. Postulaty te są, jak zaznaczył wiceminister, częścią szerszej dyskusji, która powinna uwzględniać także przedstawicieli rolników i innych podmiotów zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
Postulaty organizacji
W trakcie spotkania w MRiRW organizacje przedstawiły szereg spostrzeżeń dotyczących wniosku legislacyjnego Komisji Europejskiej w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu. Dostrzeżono poprawę względem aktualnie obowiązujących przepisów, m.in. w obszarach zapewnienia zwierzętom zwiększonej powierzchni podczas transportu oraz większego wykorzystania narzędzi cyfrowych ułatwiających egzekwowanie przepisów.
Jako niewystarczającą uznano ochronę zwierząt wycofanych z produkcji oraz nieodsadzonych, w szczególności cieląt, wskazując, że nie jest możliwe przeprowadzenie takiego transportu z zaspokojeniem wszystkich naturalnych potrzeb tej grupy zwierząt.
Zwrócono uwagę na ryzyko obchodzenia przepisów dotyczących długości czasu trwania transportu w zależności od przeznaczenia zwierząt i potrzebę większej precyzji w formułowaniu niektórych definicji. Przedstawiono również własne doświadczenia i wnioski wynikające z praktyki stosowania rozporządzenia aktualnie obowiązującego. Istotnym elementem poprawy dobrostanu zwierząt, w ocenie uczestniczących w spotkaniu organizacji, jest również wzmocnienie nadzoru rozumiane jako wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej.
Uczestnicy spotkania
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Compassion in World Farming Polska, Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Green REV Institute, Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva i Eurogroup for Animals. Organizacje te od lat aktywnie uczestniczą w dyskusji nt. poprawy dobrostanu zwierząt.
Zdjęcia (5)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/