O eksporcie żywności

Dzisiaj w Warszawie rozpoczęła się druga edycja targów World Food Warsaw. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk oraz prezes Agencji Rynku Rolnego Radosław Szatkowski. Podczas pierwszego dnia targów odbyła się debata ekspercka zatytułowana „Dlaczego Polska? Możliwości i perspektywy”, w której udział wziął minister Marek Sawicki.
Fot. Minister Marek Sawicki podczas debaty Dlaczego Polska

Fot. Minister Marek Sawicki podczas debaty Dlaczego Polska

Prowadzący debatę prof. Andrzej Kowalski z Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przypomniał, że do 2003 r. Polska była importerem żywności netto. Sytuacja diametralnie zmieniła się dopiero w momencie przystąpienia do Unii Europejskiej. Teraz dodatnie saldo w handlu zagranicznym żywnością przekracza 6 mld euro. – Jeżeli mamy tak dobre wyniki eksportowe, to oznacza - mówiąc w przenośni -  że eksportujemy bezrobocie poza granice Polski – powiedział prof. Kowalski.  

Biorący udział w dyskusji szef resortu rolnictwa przypomniał, że nasza żywność obecna jest na 75 rynkach świata. – To wymierny sukces, który oznacza, że dobrze wykorzystaliśmy unijne fundusze na modernizację naszego przemysłu spożywczego. Dzięki temu możemy skutecznie konkurować na świecie nie tylko ceną, ale przede wszystkim wysoką jakością – powiedział minister Sawicki. Sukces ten nie byłby możliwy bez ustawy o funduszach promocji, która weszła w życie 2009 r. 

125ml milk

O eksporcie zywnosci 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; rolnictwa; minister; żywności; udział; przypomniał; ; podczas; targów; powiedział; eksporcie; rynkach; obecna; wyniki; żywność; świata.; jeżeli; dobrze; oznacza; ; kt;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »