Bazując na sukcesie maszyn serii 8000, firma John Deere ogłosiła cztery nowe modele sieczkarni samojezdnych o mocy od 625 do 970 KM.
Seria 9000 jest wyposażona w najnowszą technologię zbioru kiszonki i zapewnia klientom o 10 proc. większą wydajność przy jednoczesnym 10-procentowym zmniejszeniu zużycia paliwa w porównaniu z aktualnie najlepszymi maszynami z gamy John Deere. Ponadto w przypadku produkcji kiszonki z kukurydzy maszyny serii 9000 zapewniają konsekwentny, 10-procentowy wzrost wyników zgniatania ziarna. Te znakomite wyniki zostały zweryfikowane podczas licznych testów polowych zarówno przez firmę John Deere, jak i renomowane niezależne instytuty badawcze.
Zmodernizowano i odświeżono wygląd sieczkarni, dodając m.in. atrakcyjne, podwójne rury wydechowe. Sercem trzech największych modeli — 9700, 9800 i 9900 — jest mocny silnik V12 firmy Liebherr o pojemności 24,2 l. Ta zaawansowana jednostka napędowa została zaprojektowana z myślą o wydajnej pracy przy niższych prędkościach obrotowych silnika – poniżej 1400 obr./min nadal zapewnia wysoki moment obrotowy i łatwo radzi sobie z obciążeniami szczytowymi.
Funkcja ta w połączeniu z kilkoma innymi rozwiązaniami zwiększającymi wydajność, takimi jak zoptymalizowane prędkości podzespołów przy niskich obrotach silnika, stanowi podstawę nowej koncepcji HarvestMotion firmy John Deere, która znacznie zwiększa przepustowość i umożliwia osiągnięcie najniższego w branży zużycia paliwa.
Duża szerokość kanału przepływu masy wynosząca 850 mm jest dostosowana do ogromnej przepustowości tych maszyn, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość kiszonki i wydajność rozdrabniania. Ze względu na większą moc silnika nowe sieczkarnie mają wzmocniony układ napędowy i usztywnioną ramę główną. Sprawdzony bęben tnący DuraDrum jest również zaprojektowany do przenoszenia ogromnych ilości upraw niezależnie od wybranej długości cięcia.
Firma John Deere rozszerzyła swoją ofertę zgniataczy ziarna, wprowadzając model XStream KP. Ten niezwykle wydajny zgniatacz ziarna opracowano wspólnie z amerykańską firmą Scherer — doświadczonym liderem w zakresie technologii zgniatania ziarna. Jest on doskonale dopasowany do mocnego silnika, zapewniając dużą średnicę walca wynoszącą 250 mm i różnicę prędkości obrotowej walców wynoszącą 50 proc., co zwiększa intensywność zgniatania ziarna o 10 proc. przy wszystkich długościach cięcia.
Walce zgniatacza ziarna są dostępne w standardowym kształcie piły w modelu Premium KP. W przypadku modelu XStream KP można wybrać rolki w kształcie piły lub nową konstrukcję XCut, która wyróżnia się spiralnymi rowkami występującymi na całej powierzchni walca. Obie konstrukcje walców są również dostępne ze sprawdzoną powłoką do dużych obciążeń Dura Line, która zwiększa ich trwałość.
Kolejną zaletą nowego modelu XStream ZZ jest wbudowany system monitorowania temperatury, który informuje operatora o temperaturze łożysk zgniatacza ziarna, aby zapobiec zbędnym przestojom maszyny. Tak jak w przypadku sieczkarni serii 8000, zgniatacz ziarna można wymontować w ciągu pięciu minut, co pozwala na szybkie dostosowanie maszyny do kukurydzy lub trawy.
Nowe samojezdne sieczkarnie polowe serii 9000 są dostępne z pełną gamą systemów rolnictwa precyzyjnego AMS firmy John Deere, które zwiększają komfort operatora i jakość cięcia. Należą do nich:
- nowy czujnik HarvestLab 3000 NIR (bliska podczerwień) — umożliwia badanie i dokumentowanie w czasie rzeczywistym parametrów zbieranych upraw, wilgotności oraz składników pokarmowych, takich jak białko, skrobia, włókno itp. jako wartości całkowite lub na wygodnych mapach obejmujących daną lokalizację;
- czujnik HarvestLab 3000 umożliwiający automatyczne ustawianie długości cięcia za pomocą funkcji AutoLOC oraz dozowanie dodatków do kiszonki w trakcie zbioru, w zależności od zawartości suchej masy;
- ten sam czujnik może być używany w trybie stacjonarnym do analizy kiszonki z pryzmy w celu dokładniejszego zarządzania dawkami paszy oraz do analizy składników nawozu organicznego (np. N, NH4, P & K) podczas wywożenia gnojowicy wozami asenizacyjnymi;
- system automatycznego prowadzenia AutoTrac;
- system prowadzenia po rzędzie RowSense umożliwiający sieczkarni automatyczne śledzenie rzędów kukurydzy;
- układ automatycznej kontroli załadunku (AFC) umożliwiający automatyczne załadowanie materiału na przyczepy;
- internetowe Centrum Operacyjne MyJohnDeere umożliwiające aktywne zarządzanie flotą i wyświetlanie danych dotyczących maszyny i zbiorów.
Po przejściu wymagających testów terenowych DLG na wysokoplennych polach kukurydzy w północnych Włoszech i Niemczech nowa samojezdna sieczkarnia polowa John Deere 9800 wyróżniła się znacznym wzrostem wydajności i efektywności. Maszyna została kompleksowo przetestowana i otrzymała oficjalny certyfikat DLG.