Norbert Kaczmarczyk: Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje ogłosić stan klęski żywiołowej w związku z suszą?

1 4Poseł Norbert Kaczmarczyk (Kukiz’15) złożył bezpośrednio na ręce Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztofa Jurgiela interpelację w sprawie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej z powodu suszy.

Jak wynika z przekazów medialnych czy sygnałów zgłaszanych do biur poselskich sytuacja na polach uprawnych jest bardzo zła, a powodem tego stanu rzeczy są znaczne niedobory wody.

Interpelacja ta jest o tyle zasadna, że zgodnie z informacją podaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce (SMSR), od 1 kwietnia do 31 maja 2018 roku stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.

Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje wśród upraw:

zbóż jarych,
zbóż ozimych,
truskawek,
krzewów owocowych,
drzew owocowych.

Poniżej pełny tekst interpelacji Posła Kaczmarczyka:

Interpelacja w sprawie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej z powodu suszy.

Szanowny Panie Ministrze,

na podstawie art. 192 regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, kieruję na Pana ręce interpelację dotyczącą ogłoszenia stanu klęski żywiołowej z powodu suszy.

Jak wynika z przekazów medialnych, sygnałów zgłaszanych do biur poselskich, a także mojego osobistego doświadczenia, sytuacja na polach uprawnych jest bardzo zła, a powodem tego stanu rzeczy są znaczne niedobory wody. W mojej ocenie jesteśmy zagrożeni suszą rolniczą.

Już teraz – w czerwcu – rolnicy sygnalizują jak bardzo zły jest stan ich pól. Rolnicy wskazują, że sytuacja w wielu regionach kraju jest tragiczna. Często jest ona powodowana tym, że w kwietniu spadło bardzo mało wody, a choć w maju było jej więcej, to ze względu na gwałtowność zjawisk atmosferycznych rezultat był taki, że większość tej wody spłynęła z pól. Rolnicy podkreślając zły stan pól zwracają uwagę na liczne wypaleniska, kiepską kondycję plantacji jarych, a przecież wszystko wskazuje na to, że temperatury będą w najbliższym czasie utrzymywać się na wysokim poziomie.

Sytuacja ta powoduje, że plony będą niższe. Rolnicy stracą dużo pieniędzy. Stanowi to realne zagrożenie dla funkcjonowania gospodarstw. Sytuacja może ulec znacznemu pogorszeniu, wszak mamy dopiero początek czerwca. Niedobory wody będą implikować występowanie znacznych strat w plonach.

Biorąc powyższe pod uwagę, proszę o odpowiedź na pytania:

(1) Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje ogłosić stan klęski żywiołowej w związku z suszą?

(2) Jeśli ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w związku z panującą suszą nie jest przez Państwa planowane proszę o podanie informacji, w jaki sposób rząd zamierza zminimalizować straty, które polscy rolnicy poniosą z powodu tegorocznej suszy?

 

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

1 4
TAGI: żywiołowej; klęski; rolnicy; sytuacja; bardzo; rolnictwa; rozwoju; powodu; związku; ; ogłoszenia; niedobory; norbert; planuje; ogłosić; ministerstwo; będą; kaczmarczyk:; zgłaszanych; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »