Sekretarz stanu Stefan Krajewski uczestniczył w nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów ds. rolnictwa na Węgrzech. Kraj ten sprawuje obecnie Przewodnictwo w Radzie UE. Tematem dyskusji było unijne rolnictwo skoncentrowane na rolnikach; w kierunku konkurencyjnej, odpornej na kryzysy, zrównoważonej, przyjaznej rolnikom i opartej na wiedzy przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.
Stanowisko Polski
Wiceminister Krajewski podkreślił, że popieramy Wspólną Politykę Rolną zorientowaną na efekty, niemniej jednak w Nowym Modelu Wdrażania konieczne są uproszczenia i zmniejszenie wymogów przy programowaniu.
– Od państwa członkowskiego i jego potrzeb powinno zależeć, które instrumenty WPR będą najważniejsze po 2027 roku. Najważniejszym instrumentem w I filarze muszą pozostać płatności bezpośrednie. W II filarze musimy kontynuować wsparcie inwestycyjne wzmacniające konkurencyjność rolnictwa – zwrócił uwagę polski wiceminister.
Zrównoważony europejski sektor rolnictwa bez zagrożenia dla jego konkurencyjności
Sekretarz stanu Stefan Krajewski podkreślił, że bezpieczeństwo dochodów rolniczych i konkurencyjność są podstawą dla akceptacji wśród rolników zrównoważonych metod produkcji i dla powodzenia transformacji systemów żywnościowych. Wiceminister dodał, że transformacja musi być racjonalna i powiązana ze wsparciem ułatwiającym zmiany. Podkreślił, że oczekujemy elastyczności, szczególnie w polityce środowiskowo-klimatycznej.
Sytuacje kryzysowe i zarządzenie ryzykiem
Wiceszef resortu rolnictwa stwierdził, że priorytetem jest odpowiedni dochód rolników i jego stabilizacja, także w sytuacjach kryzysowych. Wiceminister zaznaczył, że podstawowym instrumentem stabilizacji dochodów są i powinny pozostać płatności bezpośrednie.
– Kryzysy unaoczniły wagę instrumentów stabilizujących rynki, jak rezerwa rolna czy „siatka bezpieczeństwa”. Instrumenty te należy wzmocnić – zwrócił uwagę polski wiceminister rolnictwa.
Sekretarz stanu Stefan Krajewski zaprosił również ministrów na kolejne nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa UE do Polski, która będzie przewodniczyć pracom Rady UE w pierwszym półroczu 2025 r.
Na marginesie spotkania wiceminister Krajewski rozmawiał z przewodniczącą COPA Christiane Lambert nt. przebiegu i wyników Dialogu Strategicznego.
Europejski Kongres Ekologiczny 10 września br.
Po zakończeniu nieformalnego spotkania ministrów UE ds. rolnictwa sekretarz stanu Stefan Krajewski 10 września br. wziął udział w Europejskim Kongresie Ekologicznym w Budapeszcie. Jako prelegent uczestniczył w panelu wysokiego szczebla na temat „Budowania wspólnej wizji przyszłości żywności i rolnictwa”. Paneliści wymienili poglądy na temat wspólnej wizji przyszłości rolnictwa, która będzie odpowiedzią na dzisiejsze kryzysy społeczne, środowiskowe i gospodarcze. Omówili priorytety nowego mandatu politycznego w kwestiach rolnictwa ekologicznego.
Wizja przyszłości żywności i rolnictwa w Europie oraz przyszła wspólna polityka rolna
Sekretarz stanu Stefan Krajewski podkreślił, że produkcja rolna ma kluczowe znaczenie dla autonomii strategicznej UE i bezpieczeństwa żywnościowego Europy.
– Wspólna Polityka Rolna musi być silna i odpowiednio wspierać rolników. Konieczne jest zapewnienie odpowiednio ambitnego budżetu WPR oraz sprawiedliwego podziału środków między państwami członkowskimi. Potrzebny jest kompleksowy przegląd prawodawstwa dotyczącego Europejskiego Zielonego Ładu – zwrócił uwagę wiceminister resortu rolnictwa.
Wiceminister Krajewski podkreślił, że w obszarze produkcji ekologicznej dla Polski najważniejszym instrumentem będą płatności do upraw, czyli interwencja: rolnictwo ekologiczne.
Nowy mandat polityczny w kwestiach rolnictwa ekologicznego
Wiceminister Krajewski podkreślił, że należy promować konkurencyjny, zrównoważony i odporny sektor rolny, dążyć do poprawy pozycji rolników w krytycznych łańcuchach dostaw, a także wspierać żywotność obszarów wiejskich.
– W obszarze rolnictwa ekologicznego aktualnie jednym z największych wyzwań jest potrzeba znacznego ułatwienia i uproszczenia wymogów produkcji. Konieczne jest pewnego rodzaju nowe otwarcie. Potrzebna jest dyskusja nad przyszłością i ukierunkowaniem produkcji ekologicznej – dodał wiceszef resortu rolnictwa.
Zdjęcia (6)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/