Prawo i Sprawiedliwość mocno stawia w swoim programie, również w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju na rozwój całego państwa, wszystkich jego terenów – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji poświęconej wsparciu rolnictwa górskiego. Konferencja odbywała się w siedzibie Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach koło Krakowa. Jej celem było zaprezentowanie wyników dotychczasowych prac oraz przeprowadzenie dyskusji nad założeniami i możliwościami realizacji wsparcia rolnictwa na terenach górskich.Wsparcie rolnictwa górskiego
– Dzisiejsza debata ma odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób możemy wspierać rolnictwo na terenach górskich, a nie czy ma być takie wsparcie – zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa otwierając dzisiejsze spotkanie.
̶ Jestem całkowicie przekonany, że mądre wsparcie, które będzie dawało efekty przez wiele lat zbuduje trwałą politykę rozwoju tych obszarów ̶ podkreślił minister.
Szef resortu wskazał na wieloraką funkcję terenów górskich, nie tylko w zakresie rolnictwa, ale także w wymiarze środowiskowym i kulturowym. Zwrócił uwagę na duży potencjał rozwoju, na wykorzystanie walorów turystycznych, możliwości poprawy rolniczych dochodów poprzez wprowadzone rozwiązania dotyczące rolniczego handlu detalicznego oraz produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej.
̶ To szansa dla mniejszych gospodarstw, to szansa na odbudowanie naszej słynnej kiedyś przedsiębiorczości, która zaczęła jakby zanikać w ostatnich latach ̶ stwierdził Jan Krzysztof Ardanowski.
Minister zwrócił uwagę na możliwości związane z decyzjami rządu w sprawie wsparcia w prowadzeniu stołówek szkolnych, co stwarza duże możliwości na zaopatrywanie tych stołówek przez okolicznych rolników, którzy mogą dostarczać do nich produkty wytworzone we własnym gospodarstwie.
Wskazując na nowe możliwości rozwoju szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na fakt, który występuje tylko w Polsce ̶ na odwrócenie kierunku migracji.
̶ U nas ludzie przeprowadzają z miast na tereny wiejskie. To stwarza nowe wyzwania, to wywołuje popyt na różnego rodzaju usługi ̶ podkreślił minister Ardanowski.
Obszary górskie w Polsce dysponują dużym potencjałem rozwoju, który nie jest wystarczająco wykorzystany. Jednocześnie prowadzenie produkcji rolnej na tych obszarach ma wymiar środowiskowy i kulturowy. W odpowiedzi na związane z tym wyzwania, przyjęty w lipcu 2018 r. Plan dla wsi zakłada wypracowanie odpowiedniego programu wsparcia rolnictwa górskiego.
– Przeprowadziliśmy szereg prac analitycznych mających na celu wskazanie szans rozwojowych dla rolnictwa z tych terenów. Przedstawiliśmy propozycje zmian w realizowanych w Polsce instrumentach II filara Wspólnej Polityki Rolnej, aby lepiej odpowiadały potrzebom sektora rolnego na terenach górskich. Duże znaczenie ma fakt, że prace te zbiegają się z przygotowaniami polskiej administracji do programowania kolejnej perspektywy finansowej UE, w tym w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej – podkreślił podczas konferencji podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.
Dyskusja koncentrowała się wokół czterech głównych zagadnień: opłacalności produkcji rolnej, odbudowie rynków rolnych na obszarach górskich, usług środowiskowych, oraz różnicowania dochodów rolniczych.