Nauka Doradztwu Rolniczemu - spotkanie w Pawłowicach

W dniach 5-7 czerwca 2019r. w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego w Pawłowicach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Nauka Doradztwu Rolniczemu”. Spotkanie, którego tematem przewodnim było zarządzanie stadem bydła mlecznego zorganizowane zostało przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Instytutem Zootechniki w Balicach oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

 

Tym razem doradcy rolniczy zaproszeni zostali do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Pawłowicach koło Leszna, w którym znajduje się nowoczesna obora dla bydła mlecznego wyposażona w systemy i urządzenia umożliwiające pełne zarządzanie stadem. Doradcy zapoznali się z funkcjonowaniem Zakładu, zwiedzili budynki inwentarskie oraz pomieszczenia do udoju i miejsca składowania pasz. W trakcie pobytu w Zakładzie odbyły się wykłady z zakresu żywienia bydła mlecznego, zdrowotności zwierząt, opłacalności produkcji oraz prawidłowego sterowania rozrodem stada. W następnych dniach doradcy wizytowali  nowoczesną farmę bydła mlecznego w Zakładzie Rolnym Niechłód należącym do spółek rolnych Skarbu Państwa. Gospodarstwo jest w pełni zautomatyzowane: posiada roboty udojowe, poidła, zgarniacze obornika, mieszadła gnojowicy i czochradła dla zwierząt. Gospodarstwo utrzymuje prawie 400 krów uzyskując średnią roczną produkcję 12 tysięcy litrów mleka od krowy.

W ostatnim dniu spotkania, doradcy odwiedzili gospodarstwo rolne w Drzewcach. Na fermie znajduje się nowoczesna obora dla 240 krów o wydajnościach 14 tysięcy litrów mleka rocznie. Gospodarstwo posiada 32. stanowiskową karuzelę udojową, samojezdny wóz paszowy, automatyczne zgarniacze obornika  i gnojowicy oraz system oświetlenia.

Spotkanie, na którym doradcy wraz naukowcami mieli okazję poznać funkcjonowanie nowoczesnych technologii w utrzymaniu bydła mlecznego oraz systemy zarządzania stadem w gospodarstwach rolnych, należy zaliczyć do bardzo udanych.

125ml milk

35c2a30baa4e45b37f58c648f03f3156
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: doradcy; bydła; pawłowicach; mlecznego; gospodarstwo; doradztwu; instytutu; zootechniki; zakładzie; spotkanie; tysięcy; zgarniacze; litrów; doradztwa; systemy; krów; gnojowicy; kt&oa;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »