Na pola powraca susza

W dniu 10 czerwca br. wielkopolski samorząd rolniczy wystąpił do Zbigniewa Hoffmanna z następującym pismem:

Wielkopolska Izba Rolnicza z niepokojem obserwuje ostatnie zjawiska pogodowe związane z bardzo wysokimi temperaturami oraz brakiem opadów. Rolnicy alarmują, iż występuje bardzo duże odparowanie wody, w szczególności na glebach klasy V i VI. W związku z tym nie tylko susza, ale i wysokie temperatury przyspieszają zmiany w roślinach, które wysychają „na pniu”. Wiele plantacji, jak np. rzepaku czy też jęczmienia ozimego nie wykształca ziaren, co może spowodować przyspieszenie terminu żniw.

W związku z powyższym Wielkopolska Izba Rolnicza informuje, iż pomimo braku wskazań przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG - PIB) o suszy, obecna fala upałów i brak opadów może doprowadzić do przedwczesnych żniw już na koniec czerwca. Konieczne więc będzie zabezpieczenie przed tym terminem działań Komisji do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody.

Biuro WIR

 

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: powraca; związku; bardzo; instytut; rolnicza; państwowy; doprowadzić; opadów; upałów; obecna; suszy; ; badawczy; gleboznawstwa; ; koniec; nawożenia; uprawy; wskazań; pomimo; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »