Zgodnie z informacjami podanymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czas na składanie wniosków o pomoc z PROW dla hodowców świń został wydłużony do 7 lutego. Pierwotny termin zakładał możliwość składania wniosków do 31 stycznia.
Wsparcie skierowane jest do rolników zajmujących się chowem lub hodowlą świń, samodzielnie lub z małżonkiem, którzy:
- do 15 maja 2022 r. zgłosili do rejestru IRZ co najmniej 10 zwierząt tego gatunku, urodzonych w siedzibie stada między 1 kwietnia 2021 r., a 31 marca 2022 r.;
- do 18 stycznia 2023 r. zgłosili oznakowanie przynajmniej 1 zwierzęcia tego gatunku, które urodziło się od dnia 1 kwietnia 2022 r.
Warunkiem uczestnictwa w mechanizmie jest realizacja przez producenta świń w gospodarstwie co najmniej jednego z działań „prośrodowiskowych” (działania te zostały wymienione rozporządzeniu dotyczącym tej pomocy: Dz.U. 2022 poz. 2742, przedstawione one zostały także na naszej stronie tutaj
Wymienione działania odnoszą się głównie do działań podejmowanych przez producentów rolnych posiadających grunty rolne, tym samym szanse na uzyskanie wparcia przez hodowców zajmujących się wyłącznie produkcją zwierzęcą lub posiadający niewielki areał ziemi są zmniejszone. Podobna sytuacja miała miejsce w lipcu ubiegłego roku, kiedy można było ubiegać się o nadzwyczajne wsparcie do świń.
W związku ze sygnałami producentów świń zarówno z Wielkopolski jak i z poza, zgłaszanymi do WIR, przygotowane zostało pismo do MRiRW w tej sprawie. W piśmie zwrócono się o rozszerzenie katalogu działań warunkujących otrzymanie nadzwyczajnej pomocy, tak aby znalazły się wśród nich działania „prośrodowiskowe” bezpośrednio związane z produkcją trzody, np. stosowanie dodatków paszowych, które zmniejszają ilość wydalanego do środowiska azotu.
W odpowiedzi sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik poinformował, że „Nadzwyczajne tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”, ze względu na przepisy unijne (art. 39c rozporządzenia nr 1305/2013) może dotyczyć wyłącznie podmiotów angażujących się w realizację celów środowiskowo-klimatycznych. Wiceminister wskazał, że w warunkach potwierdzających prowadzenie praktyk środowiskowo-klimatycznych przewidziano rozwiązania mogące mieć miejsce w gospodarstwach rolnych o niedużej powierzchni użytków rolnych albo przy ich braku, natomiast działań związanych z dobrostanem zwierząt służby Komisji Europejskiej nie traktują jako praktyk realizujących cele środowiskowo-klimatyczne. Jednocześnie resort rolnictwa nie planuje wdrażania zmian w trwającym obecnie naborze, w przyszłości jednak rozważona będzie propozycja zasugerowaną przez WIR, mianowicie związana z dodaniem nowych praktyk prośrodowiskowych (np. stosowanie dodatków paszowych, które zmniejszają ilość wydalanego do środowiska azotu).
Maria Schubert
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/