Do 30 czerwca 2022 r. wnioski o przyznanie wsparcia w ramach mechanizmu nadzwyczajna pomoc dostosowawcza mogli składać producenci jabłek. Dotychczas ARiMR zarejestrowała 907 takich wniosków.
Pomoc skierowana jest do producentów jabłek deserowych II klasy, którzy nie sprzedali ich z powodu ograniczonych możliwości eksportowych, i którzy w okresie od 2 maja 2022 r. do 23 czerwca 2022 r. dostarczyli niesprzedane owoce do zakładów przetwórczych, które zgłosiły się do udziału w tym mechanizmie. Maksymalna ilość owoców objęta tym dofinansowaniem wynosi 200 tys. ton.
Dotychczas do oddziałów regionalnych Agencji wpłynęło 907 wniosków, z czego 889 złożyli producenci indywidualni, a 18 – organizacje producentów. Łączna ilość zgłoszonych we wnioskach owoców to ok. 54 tys. ton.
Za datę złożenia wniosku uważa się dzień:
- kancelaryjnej daty wpływu – w przypadku złożenia wniosku przez organizację producentów albo producenta jabłek lub przez osobę przez niego upoważnioną na podstawie pełnomocnictwa lub upoważnienia, bezpośrednio do oddziału regionalnego ARiMR.
Wskazana powyżej reguła ma zastosowanie również w przypadku nadesłania do oddziału regionalnego ARiMR wniosku za pośrednictwem przesyłki kurierskiej oraz listownej nadanej u operatora pocztowego innego niż operator wyznaczony w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe,
- daty stempla pocztowego – w przypadku nadania w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu przepisów ustawy Prawo pocztowe.
Wnioski złożone po 30 czerwca 2022 r. nie będą rozpatrywane.
Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
https://www.gov.pl/web/ijhars