12 marca br. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że w związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych stawką VAT 0 proc., podjęto decyzję o nieprzedłużaniu po 31 marca 2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze.
13 marca br. Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Ministra Finansów – Andrzeja Domańskiego w którym apelujemy o odstąpienie od planowanego pomysłu Ministerstwa Finansów i utrzymanie obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze co najmniej do końca 2024 roku, przy uważanej analizie trendów inflacyjnych, popytu na żywność i nastrojów konsumenckich.
W interwencji do Ministra Finansów wskazywaliśmy, że naszym zdaniem decyzja o nieprzedłużaniu okresowego obniżenia stawki VAT jest zbyt pochopna. Powrót do 5 proc. stawki VAT na żywność w całości przełoży się na wzrost cen żywności w sklepach o min. 5 proc. W praktyce może to być jeszcze więcej, gdyż handlowcy mogą wykorzystać podwyżkę VAT, jako pretekst do podwyżki cen. Dotyczy to bardzo dużej części podstawowych artykułów spożywczych. W efekcie będzie to odczuwalne dla wszystkich konsumentów. To co zyska budżet państwa (12-13 mld zł w skali roku), jednocześnie uszczupli budżety gospodarstw domowych.
W odpowiedzi Ministerstwo Finansów przekazało, że wprowadzenie obniżonej stawki VAT w wysokości 0% na podstawowe produkty żywnościowe już z założenia miało mieć charakter wyłącznie czasowy i związane było z przeciwdziałaniem negatywnemu wpływowi inflacji na konsumentów, w tym gospodarstwa domowe. Resort finansów zapewnił, iż na bieżąco obserwuje i analizuje stan gospodarki, w tym poziom inflacji, również w obszarze produktów żywnościowych. Wyniki tych analiz były podstawą decyzji dotyczącej rozwiązań w zakresie podatku VAT w omawianym obszarze. W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściowo stawką VAT 0%, podjęto decyzje o nieprzedłużaniu po 31 marca 2024 roku czasowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że od 1 kwietnia 2024r. wskazane towary są – tak jak do 31 stycznia 2022r. objęte stawką VAT w wysokości 5%.
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/