W odpowiedzi na wniosek z XVI Posiedzenia KRIR, dotyczący stanowiska Wielkopolskiej Izby Rolniczej w sprawie planów eksploatacji złóż węgla brunatnego na terenie gmin Krobia i Miejska Górka, Minister Środowiska poinformował, że decyzja zatwierdzająca dodatek do dokumentacji złoża węgla brunatnego „Oczkowice", wydana na wniosek PAK Górnictwo Sp. z o.o., nie jest jednoznaczna ze zgodą na rozpoczęcie eksploatacji złoża. Nie daje bowiem podstaw do podejmowania działalności wydobywczej, a stanowi jedynie zatwierdzenie wyników prac geologicznych, wraz z ich interpretacją, wykonanych w ramach udzielonej koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża kopaliny.
Ponadto poinformował, że podstawą prowadzenia działalności eksploatacyjnej przez przedsiębiorcę stanowi dopiero koncesja na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża, a warunkiem jej uzyskania jest złożenie wniosku o jej udzielenie wraz z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest wydawana na wniosek inwestora, po przeprowadzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko, przed złożeniem którego inwestor podejmuje decyzję o kształcie inwestycji. W trakcie tego postępowania regionalny dyrektor ochrony środowiska dokona szczegółowej oceny wpływu planowanej inwestycji między innymi na środowisko, warunki życia ludzi, dobra materialne oraz dokona analizy możliwości oraz sposobów zapobiegania i zmniejszenia negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko. Ponadto organ ten jest zobowiązany do zapewnienia możliwości udziału społeczeństwa przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Koncesja na wydobywanie kopaliny ze złoża nie jest autonomiczną decyzją Ministra Środowiska, ponieważ do jej udzielenia wymagane jest uzgodnienie planowanej działalności z właściwym miejscowo organem gminy w zakresie zgodności z treścią miejscowego planu przestrzennego gminy lub studium, w przypadku braku planu. Ponadto warunkiem udzielenia koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża jest uzyskanie uzgodnienia ministra właściwego do spraw gospodarki. Stanowiska tych organów są wiążące dla organu koncesyjnego.
Do dnia dzisiejszego do Ministra Środowiska nie wpłynął wniosek o udzielenie koncesji na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża „Oczkowice". Minister Środowiska nie posiada konkretnych informacji dotyczących planów budowy kopalni odkrywkowej w powiecie gostyńskim i rawickim. Minister Środowiska nie pełni roli inwestora, który decyduje o kształcie inwestycji, a jedynie wykonuje zadania organu koncesyjnego. Inicjatywę w tym zakresie podejmuje inwestor (PAK Górnictwo Sp. z o.o.) poprzez złożenie wniosku o koncesję eksploatacyjną. Jeśli taki wniosek zostanie złożony rozstrzygnięcie kwestii budowy nowej kopalni nastąpi w decyzji kończącej postępowanie. Przed wszczęciem postępowania nie jest możliwe przesądzenie o treści tej decyzji.
- Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl