Dziś przypada ważne święto dla wszystkich spółdzielców i dla całego środowiska ekonomii społecznej. Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości ma podkreślić rolę, jaką spółdzielnie odgrywają w życiu gospodarczym, społecznym i kulturalnym. Spółdzielnie są bardzo istotnym elementem dla drobnych i średnich rolników. Od lat siłą spółdzielni i wzajemności członkowskiej jest wspólne działanie i biznesowa elastyczność. Dbają one bowiem o bezpośrednie, przyjacielskie relacje oraz rozwój lokalnych środowisk, wspierają inicjatywy ekologiczne, kulturalne czy sportowe. Wspomagają prewencję i bezpieczeństwo pracy na wsi. Angażują się we wspieranie kultywowania tradycji polskiej wsi.
W 1923 roku Międzynarodowy Związek Spółdzielczy proklamował obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości w każdą pierwszą sobotę lipca. Obchody miały stać się okazją do zwiększenia na świecie świadomości na temat spółdzielni i promowania spółdzielczych ideałów międzynarodowej solidarności, efektywności ekonomicznej, równości i pokoju. Celem obchodów było także rozwijanie i wzmacnianie partnerskich stosunków pomiędzy światowym ruchem spółdzielczym a innymi stronami – rządami, samorządami i organizacjami międzynarodowymi. W 1994 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła ważną rolę, jaką spółdzielnie odgrywają w rozwoju gospodarczym, społecznym i kulturalnym, ogłaszając wspólne od 1995 roku obchodzenie MDS. Z okazji tej MZS i ONZ proklamują hasła kolejnych obchodów i wydają odpowiednie posłania. Hasło na rok 2022 brzmi: „Cooperatives Build a Better World” – tłum. „Spółdzielnie budują lepszy świat”.
W Polsce Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości obchodzony jest od 1925 roku. W 1995 roku Sejm RP proklamował 1 lipca Międzynarodowym Dniem Spółdzielczości.
UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 21 kwietnia 1995 r.
W odpowiedzi na apel Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych skierowany do Parlamentów i Państw członkowskich o upamiętnienie 100-lecia Międzynarodowego Związku Spółdzielczego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej proklamuje dzień 1 lipca dniem spółdzielczości. Polski ruch spółdzielczy ma długie i piękne tradycje - zawsze odgrywał zasadniczą rolę w niepodległościowych dążeniach narodu polskiego. W obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej odradzanie się i rozwój autentycznej spółdzielczości może przyczynić się do przełamania wielu barier ekonomicznych i problemów społecznych. Służyć temu powinno równoprawne traktowanie wszystkich sektorów własności konkurujących ze sobą w ramach gospodarki rynkowej. |
Z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości Zarząd, Delegaci i Pracownicy Wielkopolskiej Izby Rolniczej składają serdeczne życzenia wszystkim Spółdzielcom! Życzymy wszelkiej pomyślności, samych sukcesów i realizacji zamierzonych celów!
Opracowanie: Grzegorz Wysocki
Wykorzystano materiały Krajowej Rady Spółdzielczej
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/