Nyon, Szwajcaria, 15 kwietnia - Wspólny dokument z propozycją Międzynarodowego Systemu Współpracy (ISC) Praw Hodowców Roślin (PBR) został przedstawiony w dniu 27 marca 2014 roku Komisji Konsultacyjnej UPOV do rozpatrzenia. Omawiany przez UPOV w październiku 2014 r. projekt jest wspólnym osiągnięciem trzech stowarzyszeń: Międzynarodowa Federacja Nasion (ISF), CropLife International (CLI) i CIOPORA.
ISC będzie opierać się na obecnym systemie UPOV ale poprzez zwiększenie jego dostępności dla hodowców roślin na całym świecie pomoże im przezwyciężyć przeszkody napotykane w kwestii np. ochrony praw własności intelektualnej (IP) w państwach członkowskich UPOV. Ankieta przeprowadzona przez ISF, CLI oraz CIOPORA wykazała, że główne przeszkody w tym zakresie to: różnice w krajowych procedurach aplikacyjnych, wielojęzyczne systemy, koszty i czas.
ISC pozwoliłoby hodowcom dokonywać zgłoszeń PBR na poszczególnych rynkach poprzez jednolite i uproszczone procedury, dając korzyści hodowcom oraz maksymalizując efektywnoś
systemu UPOV. Oczywiście system nie jest przewidziany do zmiany lokalnych przepisów PBR, a każda jurysdykcja nadal utrzyma pełną suwerenność w procesie aplikacji. Jednym z oczekiwanych rezultatów łatwiejszego składania aplikacji będzie zwiększenie się ilości wniosków PBR w większości, jeśli nie wszystkich, państwach.
Badania wykazały, iż skutecznie działający system PBR podobny do tego stosowanego przez UPOV przyniesie również korzyści rolnikom poprzez: wprowadzanie nowych, zagranicznych odmian roślin; zwiększenie liczby lokalnych odmian hodowlanych; poprawę cech odmian w niektórych upraw; i zwiększy ich dostępności. Bez skutecznego systemu PBR lub odpowiedniej formy ochrony odmian, dostępność nowych i ulepszonych odmian dla rolników, zwłaszcza małych, jest ograniczona.
Wspólna propozycja traktuje ISC jako środek do konsolidacji unormowanych krajowych systemów rejestracji PBR. Nowy system pozwoli hodowcy do ubiegania się o PBR w wielu krajach w wybranym przez siebie języku, dzięki elektronicznym formularzom zgłoszeniowym, które są obecnie tworzone przez UPOV.
"Procedura przewiduje wpłatę na jeden rachunek bankowy opłaty manipulacyjnej wraz z opłatami za złożenie aplikacji - płatnymi do krajowych biur UPOV, w momencie złożenia wniosku ISC w tym kraju. Środki te zwiększą efektywność pozyskiwania PBR poprzez zmniejszenie biurokracji oraz zmniejszenie nakładów hodowców na tłumaczenia dokumentów i dokonywanie przelewów do zagranicznych banków.
Po złożeniu, aplikacja zostanie wprowadzona do międzynarodowego systemu odpowiedzialnego za sprawy inne niż DUS - mianowicie inne niż odrębność, wyrównanie i stabilność. Faza ta może być prowadzona przez wiodącego biura badawcze posiadające doświadczenia w stosunku do odpowiednich gatunków, w celu zapewnienia jednolitości postępowania poprzedzającego DUS, łącznie z określeniem cech nowości. To pozwoliłoby całemu systemowi korzystać z istniejących zbiorów referencyjnych, przy zachowaniu wysokiej jakości i jednolitego standardu badań DUS w ramach UPOV. Złożenie zatem wniosków o wszystkie rodzaje i gatunki staje się możliwe nawet w krajach, w których brak możliwości wykonania badań DUS w stosunku do niektórych gatunków.
ISC zwiększy dostępnoś
wielu rejestracji PBR, będzie bodźcem do zwiększenia ochrony własności intelektualnej i potencjalnie zachęci do inwestycji w hodowlę roślin i rozwój odmian.
Po przedstawieniu wniosku ISC na 89. sesji Komitetu Konsultacyjnego UPOV w marcu 2015, Komitet, dostrzegając złożoność sprawy, potrzebę dalszego opracowywania i rozpatrzenia przez państwa członkowskie, zwróciła się do Biura UPOV o przygotowanie pisemnej propozycji dotyczącej ISC, w tym oszacowania kosztów oraz potencjalnego wpływu ISC na przemysł.
ISC znajdzie się w agendzie obrad 90 posiedzenia Komitetu Konsultacyjnego UPOV w października 2015 r. W międzyczasie ISF, CLI oraz CIOPORA będą nadal wnosić wkład oraz spostrzeżenia do dyskusji na temat praktyk hodowców roślin.
Źródło: http://croplife.org/wp-content/uploads/2015/04/Press-Release-_ISC_20150415.pdf