Niespełna miesiąc dzieli nas od konferencji naukowo-technicznej pt.: Jak ratować polskie rolnictwo przed skutkami suszy? Spotkanie zorganizuje Przedsiębiorstwo Rolno – Przemysłowe „Agromax” spółka z o.o. w Raciborzu oraz Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Konferencja naukowo-techniczna to dwa dni dyskusji oraz spotkań przedstawicieli polskiego rolnictwa, jak również środowiska naukowego, w tym z Czech i Słowacji. Inicjatywa ma wysoką rangę, gdyż została objęta honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztofa Ardanowskiego. Ponadto patronaty sprawują także wojewodowie: małopolski i śląski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Tematyką wody przedsiębiorstwo Agromax zajmuje się już kilka lat. Pierwsza konferencja poświęcona była melioracjom, kolejna erozji wodnej, tym razem organizatorzy pochylą się nad tematem jej niedoboru. – Problem suszy został wyniesiony do takiej rangi, bo z nadmiarem wody można sobie radzić, ale z jej niedoborem jest to zadanie znacznie trudniejsze. Stawiamy sobie pytanie, co robić żeby zaradzić skutkom suszy – komentuje Bogusław Berka, Prezes Zarządu Agromax.
Konferencja ma na celu przede wszystkim wypracowanie wspólnych wniosków oraz doraźnych rozwiązań, pozwalających na realną walkę z suszą. Poprzednie przedsięwzięcia także zaowocowały wymiernymi efektami – wielu lokalnych przedsiębiorców i rolników poznało możliwości rozwiązywania problemów, a także wdrażania najnowocześniejszych technologii podnoszących jakość surowca do produkcji żywności.
Inicjatywa odbędzie się w dniach 20-21 lutego w Zakrzowie (gm. Polska Cerekiew). Zaproszonych jest kilkaset osób – rolników, ekspertów rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, instytucji naukowych oraz władz. Warto dodać, że tegoroczna konferencja będzie miała zasięg międzynarodowy – duży udział naukowców z całego kraju oraz Czech i Słowacji umożliwi przepływ informacji o sytuacji o tym, jak radzić sobie ze skutkami suszy. Nauka rolnicza potrzebuje sygnałów z czym boryka się praktyka rolnicza i jak rozwiązać najważniejsze problemy, z kolei praktyka rolnicza oczekuje empirycznych narzędzi i nowoczesnych zastosowań – dodaje prezes raciborskiego Agromaxu. Warto dodać, że pierwszym punktem programu konferencji jest referat dotyczący oceny wyników z poprzedniej konferencji. Ma to na celu podkreślenie, jak ważne dla organizatorów jest rozliczenie efektów tamtej dyskusji i wdrażanie ich do praktyki rolniczej.
Tegoroczny program jest bardzo szeroki i porusza wiele aspektów związanych z problemem suszy. Podczas dwóch dni będzie mowa m.in. o systemie monitoringu suszy w Polsce, jej gospodarczych i ekonomicznych skutkach, szeroko pojętemu przeciwdziałaniu temu problemowi a także wpływie suszy na środowisko naturalne. Organizatorzy zaplanowali 20 referatów oraz dodatkowy czas na dyskusje oraz wnioski.
***
Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe AGROMAX Sp. z o.o.:
Wiodący przedsiębiorca w branży rolniczej powiatu raciborskiego. Istnieje od 1993 roku. AGROMAX gospodaruje na areale liczącym łącznie 2620 ha użytków rolnych, znajdujących się na terenie 4 gmin powiatu raciborskiego: Rudnik, Krzanowice, Krzyżanowice i Racibórz (tu mieści się też siedziba firmy). Dominuje towarowa produkcja roślinna (ok. 60% przychodów), tj. pszenicy, kukurydzy na ziarno, rzepaku, buraków cukrowych oraz produkcja pasz z kukurydzy, lucerny i traw dla produkcji zwierzęcej. Pozostała część przychodów pochodzi z produkcji zwierzęcej, w szczególności z uruchomionej w 2007 r. w Wojnowicach (gm. Krzanowice) fermy bydła mlecznego z ponad 1000 sztuk zwierząt. W ubiegłym roku AGROMAX uhonorowano Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Firma jest także laureatem nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Więcej informacji: www.agromax-konferencje.pl