W dniu 25 stycznia 2019 roku, z inicjatywy Wielkopolskiej Izby Rolniczej, w auli Zespołu Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, z którym od lat współpracuje nasza Izba, odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz polonizacji samorządu rolniczego.
Z tej okazji został wybity okolicznościowy medalion, który w trakcie uroczystości wręczono osobom i instytucjom aktywnie współpracującym z wielkopolskim samorządem rolniczym.
Rewers medalionu upamiętnia 100. rocznicę polonizacji izb rolniczych.
W dniu 3 stycznia 1919 roku Naczelna Rada Ludowa wydała dekret o polonizacji dotychczasowych pruskich instytucji życia publicznego. Stojący na czele resortu wielkopolskiego rolnictwa dr Aleksander hr. Szembek w dniu 20 stycznia 1919 roku przekazał zarządzanie pruskiej Izby Rolniczej w Poznaniu w Zarząd Komisaryczny Janowi Chłapowskiemu. W dniu 2 lipca 1919 roku dr Aleksander hr. Szembek przejął Zarząd nad Izbą Rolniczą i rozpoczął organizację jej struktur.
Na medalu widoczna jest podobizna dr Aleksandra hr. Szembeka – jednego z pierwszych Prezesów Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zasłużonego Polaka, patrioty i działacza społecznego oraz logo Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Awers medalionu upamiętnia 100. rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Awers zawiera symbol Orła Białego, który w trakcie Powstania Wielkopolskiego stanowił godło umieszczane na sztandarach powstańczych. Ze względu na pośpiech powstańców, występował on w różnych postaciach: z koroną lub najczęściej bez korony oraz skierowany na lewą lub na prawą stronę.
Medalion został wybity w łącznej ilości 500 sztuk i obecnie stanowi cenną pamiątkę, gdyż od tego roku 27 grudnia jest obchodzony w całym kraju, jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Medalion jest poszukiwany przez kolekcjonerów oraz pasjonatów historii Powstania Wielkopolskiego. Opis medalionu został przekazany do opracowywanej publikacji "Powstanie Wielkopolskie i powstańcy na medalach i monetach".
Jako Wielkopolska Izba Rolnicza jesteśmy dumni ze swej historii. Cieszymy się, że poprzez wybicie medalionu już 3 lata temu, mogliśmy szerzej upamiętnić bohaterską walkę Wielkopolan o niepodległość z lat 1918-1919 i dołożyć swoją cegiełkę do godnego upamiętnienia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Opracowanie: Grzegorz Wysocki
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/