Martin & Jacob: Rynek przyczep – spadki czy wzrosty?

W sierpniu 2017 zarejestrowano 530 przyczep rolniczyh – o 35% mniej niż przed miesiącem. W analogicznym okresie ubiegłego roku zarejestrowano 280 przyczep, a więc 89% mniej niż w sierpniu tego roku – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.
 
Mniejsza ilość rejestracji w tym okresie jest normalnym trendem na rynku przyczep, zestawiając rokroczną sprzedaż możemy raczej mówić o utrzymaniu wysokiego poziomu sprzedaży, niż o spadku. Wielu producentów może mówić o ponad stuprocentowym wzroście w porównaniu do 2016 roku. Dotyczy to również największych graczy na rynku. – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.
 
Producenci zacierają ręce
W sierpniu odnotowano 227 rejestracji nowych przyczep rolniczych marki Pronar, producent ten uzyskał tym samym pozycję lidera w sierpniowym zestawieniu. Taki wynik oznacza sprzedaż niższą niż przed miesiącem o 31%. Zestawiając jednak ilość rejestracji z ubiegłym rokiem, jest ona wyższa o 125%. Producent przyczep z Narwii był w tym miesiącu jedynym, który przekroczył ilość 100 rejestracji, drugi na podium Metal-Fach zarejestrował 74 przyczepy – 40% mniej niż przed miesiącem jednak 28% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Podium producentów zamyka Metaltech, w sierpniu tego roku zarejestrowano 47 przyczep producenta – 53% mniej niż przed miesiącem, jednocześnie producent odnotował o 161% większą ilość rejestracji niż przed rokiem.
 
Ładowności na zielono
Najpopularniejszą ładownością w sierpniu był przedział 10-13t, na takie przyczepy zdecydowało się 198 nabywców, sprzedaż w tym segmencie spadła więc w miesięcznym ujęciu o 41%, w porównaniu z ubiegłym rokiem jest jednak wyższa o 108%. Drugim najpopularniejszym segmentem ładowności był przedział 13-17t, zarejestrowano dokładnie 100 pojazdów znajdujących się w tym przedziale. Sprzedaż przyczep o omawianej ładowności spadła o 40% w porównaniu z lipcem tego roku, w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku była jednak wyższa o 92%. Popularnością cieszyły się również przyczepy o ładowności między 8 a 9 ton, 54 pojazdy zarejestrowane w sierpniu tego roku należało do omawianego przedziału. Ilość rejestracji w tym segmencie była więc niższa od lipcowej o 31%, jednak o 64% wyższa od ubiegłorocznej.
 
 
Sprzedaż w regionach wyrównana
Najwięcej przyczep zarejestrowano w województwie wielkopolskim – 67 sztuk, czyli 42% mniej niż w poprzednim miesiącu. Ilość rejestracji w regionie była wyższa niż przed rokiem o 72%. Drugim województwem z najwyższą ilością sprzedanych przyczep było województwo podlaskie, gdzie zarejestrowano 60 przyczep – 12% mniej niż w miesiącu poprzedzającym i 253% więcej niż w sierpniu ubiegłego roku. Trzecie na podium były województwa: mazowieckie oraz łódzkie, w obu regionach odnotowano 49 rejestracji. W porównaniu z lipcem Mazowsze odnotowało spadek ilości rejestracji o 30%, spadek w województwie łódzkim wyniósł w tym okresie 31%. W obu województwach ilość rejestracji była wyższa niż w sierpniu ubiegłego roku – w województwie mazowieckim o 26%, natomiast w województwie łódzkim – 58%.
 
*Każdorazowo gdy w materiale jest mowa o sprzedaży przyczep rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.
 
 
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

TAGI: przyczep; ; rejestracji; sierpniu; ilość; zarejestrowano; wyższa; sprzedaż; ubiegłego; jednak; porównaniu; województwie; okresie; martin; ładowności; przyczepy; podium; pro;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »