Martin & Jacob: Jak wygląda rynek ciągników w połowie roku?

W czerwcu 2017 roku zarejestrowano 758 nowych ciągników rolniczych – 3% więcej niż przed miesiącem. Również 4% wzrost odnotowano w ujęciu rocznym – czerwiec zakończył się wyższą sprzedażą niż przed rokiem kiedy w analogicznym miesiącu zarejestrowano 731 traktorów. Pierwsza połowa roku zakończyła się sprzedażą 4135 sztuk ciągników, jest to wartość o 45 sztuk niższa niż w 2016 roku – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.
 
Na rynku widać wyraźne rozwarstwienie, trójka najpopularniejszych producentów osiąga udziały rynkowe oscylujące wokół 15%, natomiast pozostali producenci mają problem z przekroczeniem pułapu 10%. Cieszyć może utrzymanie tendencji wzrostowej z poprzednich miesięcy, polscy rolnicy chętniej inwestują w nowy sprzęt. Mimo że po pierwszych 6 miesiącach ilość rejestracji nowych ciągników była podobna do roku poprzedniego, stałe wzrosty sugerują ożywienie na rynku – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.
 
Czołówka łeb w łeb
Kolejny miesiąc należał do New Holland, 114 ciągników tej marki znalazło nabywców w czerwcu. Sprzedaż niebiesko-białych ciągników była o 5% niższa niż przed miesiącem, w ujęciu rocznym rejestracja 114 ciągników to 8% wzrost. Przewaga New Holland topnieje, w czerwcu różnica między liderem a zajmującą kolejne miejsce firmą John Deere wynosiła tylko 1 ciągnik. Producent zielono-żółtych traktorów zamknął czerwiec sprzedażą 113 egzemplarzy. Wynik ten był o 3% lepszy niż przed miesiącem, John Deere odnotował również wzrost sprzedaży w porównaniu do czerwca 2016 roku. W tym ujęciu wzrost wyniósł 5%. Sytuacja na podium była bardzo zacięta, o czym świadczyć może ilość rejestracji jaką odnotowała zajmująca 3 lokatę Kubota. Japoński producent sprzedał w czerwcu 112 ciągników, notując przy tym 10% wzrost sprzedaży w ujęciu miesięcznym. Kubota osiągnęła również o 11% większą ilość rejestracji niż w czerwcu roku ubiegłego.
 
Major na czele
Najchętniej wybieranym ciągnikiem w czerwcu był czeski Major 80 od Zetora, zarejestrowano 26 takich ciągników – o 18% więcej, niż przed miesiącem. Drugim najpopularniejszym modelem był zaprezentowany w ubiegłym roku Deutz-Fahr Agrolux 410, w omawianym miesiącu zarejestrowano 21 ciągników o tym oznaczeniu. Trzecia pod względem popularności była kompaktowa Kubota L5040 – w czerwcu zarejestrowano 20 takich maszyn.
 
Mazowsze liderem sprzedaży
Kolejny miesiąc najwięcej ciągników zarejestrowano w województwie mazowieckim, 109 traktorów otrzymało w czerwcu tablice rejestracyjne w tym regionie. Sprzedaż na takim poziomie oznacza 8% spadek w porównaniu z majem 2017, sprzedaż w regionie była jednak większa niż w czerwcu ubiegłego roku o 24%. Drugim regionem pod względem rejestracji było województwo lubelskie, w czerwcu zarejestrowano tam 91 ciągników rolniczych – o 49% więcej niż przed miesiącem, sprzedaż w regionie była wyższa również w ujęciu rocznym – o 44%. Trzecia lokata przypadła po równo województwom wielkopolskiemu i łódzkiemu, w obu regionach zarejestrowano po 72 ciągniki. Wielkopolska zanotowała więc 1% wzrost w ujęciu miesięcznym, przed rokiem sprzedaż w regionie była jednak niższa o 20%. Województwo Łódzkie odnotowało 16% w porównaniu z majem tego roku oraz 38% wzrost w porównaniu z czerwcem 2016 roku.
 
*Każdorazowo gdy w materiale jest mowa o sprzedaży przyczep rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

TAGI: czerwcu; ciągników; zarejestrowano; ; wzrost; ujęciu; sprzedaż; również; martin; porównaniu; rejestracji; rocznym; sprzedaży; sprzedażą; regionie; ilość; miesiące;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »