Małe i średnie gospodarstwa na PROWadzeniu?

Okres jesienno-zimowy to dla części małych i średnich producentów rolnych oraz grup producenckich czas dopracowywania szczegółów związanych z ubieganiem się o wsparcie w ramach pierwszych naborów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. W grudniu będą oni m.in. mogli składać wnioski o dofinansowanie na przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój. W dalszym ciągu powinni dbać też o wzajemną wymianę informacji i współpracę.

Choć coraz większa liczba producentów decyduje się na współpracę w ramach zrzeszeń czy grup producenckich, nie wszyscy są jeszcze w pełni przekonani do takiego działania.

Grupowy priorytet

– Wielopłaszczyznowa współpraca producentów to przyszłość polskiego rolnictwa. W europejskich krajach o „grupowej” tradycji, grupy i zrzeszenia producentów odpowiadają za ok. 70/80% produkcji rolnej. U nas ten wskaźnik jest zdecydowanie za niski – mówi Adam Patkowski z Agro-grupa.pl. – Wspólne działania w ramach grup producenckich, a następnie zrzeszeń grup, to „wskoczenie” na wyższy poziom przedsiębiorczości. Idealny model byłby taki, gdyby na rynku współdziałało jak najwięcej grup producentów, będących równorzędnym partnerem dla przetwórców i dostawców środków do produkcji rolnej – dodaje.

Grupy producenckie stanowią ważną grupę odbiorców w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

– Grupy producentów otrzymują dodatkowe punkty w rankingu wniosków. Zrzeszenia grup producentów mogą liczyć na pięciokrotnie wyższą dotację niż pozostali wnioskodawcy – mówi Roman Zapała, szef projektu doradztwa finansowego Agraves. – Oprócz „grupowych” kryteriów, przy ubieganiu się o wsparcie istotną rolę odgrywają również kryteria wyboru związane z ochroną środowiska, niedoceniane, a nawet lekceważone przez producentów kryteria związane z innowacjami oraz długoterminowe umowy kontraktacyjne z producentami rolnymi – dodaje.

Powszechne wyzwanie

Spełnienie wymogów, a także dalsze rozliczanie inwestycji realizowanych w ramach projektu to spore wyzwanie dla małych i średnich producentów.

– Mali i średni producenci mają trudności z odpowiednim zaplanowaniem projektu. Dla wielu z nich ogłoszenie terminu naboru wniosków jest dopiero początkiem przygotowań, a to zdecydowanie za późno. Wnioskodawcy nie zawsze są świadomi tego, że będą musieli dostarczyć stosowne zaświadczenia (m.in. od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Sanepidu, czy Powiatowego Lekarza Weterynarii). Wymaga to nie tylko sporo czasu, ale może wiązać się również z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych ze skompletowaniem potrzebnej dokumentacji czy z pracami dostosowawczymi – podkreśla Roman Zapała z Agraves.

Wtóruje mu Adam Patkowski z Agro-grupa.pl: – Z każdym nowym projektem w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wzrasta liczba obowiązków dla wnioskodawców. Bardzo wysokie wymagania, konieczność kompleksowego podejścia do tematu finansowania oraz kilka stron zobowiązań zawartych w umowie o przyznaniu pomocy to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi mierzą się producenci – dodaje.

Realizacja od A do Z

Mali i średni producenci, którzy ubiegają się o dofinansowanie na przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój, mogą uzyskać wsparcie m.in. na zakup maszyn lub urządzeń służących do magazynowania produktów, półproduktów, czy ich przetwarzania. Istotnym aspektem jest również możliwość uzyskania dofinansowania na zakup oprogramowania służącego do zarządzania przedsiębiorstwem, sterowania procesem produkcji lub magazynowania. Nowoczesne technologie mogą znacznie ułatwić pokonywanie części PROW-owych wyzwań.

– Dla osób, które przygotowują wnioski o wsparcie bardzo ważną rolę odgrywa dostęp do wszystkich informacji na temat gospodarstwa na każdym etapie procesu obsługi projektu: przygotowania wniosku, realizacji inwestycji, wypłaty pomocy i w okresie trwałości projektu. Beneficjentom zależy również na tym, aby mieć pod kontrolą wszelkie ryzyka związane z inwestycją oraz dotrzymać wszystkich terminów. Tym bardziej, że w ostatnim czasie pojawiają się sankcje związane np. z opóźnionym wypełnieniem odpowiedniej ankiety w ramach PROW – dodaje Adam Patkowski z Agro-grupa.pl.

Dodatkowe środki na inwestycje, wymiana informacji, współpraca to szansa na rozwój małych i średnich producentów rolnych. Aby nie okazała się ona jednak drogą prowadzącą donikąd, wymaga kompleksowego podejścia do zarządzania i inwestycji.O Agro-grupa.pl i AGREGO:
Agro-grupa.pl to projekt IDFS Sp. z o.o. – firmy z Poznania zajmującej się tworzeniem innowacyjnego oprogramowania, wspierającego wzajemną współpracę i zarządzanie w sektorze rolniczym. AGRO-GRUPA.PL to portal skierowany do grup producentów rolnych i zrzeszający partnerów z otoczenia rolnictwa. W zakres jego działań wchodzi: promocja idei zrzeszania się producentów rolnych, wzajemna współpraca, dystrybucja i wdrażanie innowacyjnego systemu do zarządzania grup producenckich i indywidualnych gospodarstw (AGREGO). Więcej informacji: http://www.agro-grupa.pl.


AGREGO to innowacyjny system, który umożliwia szybką wymianę informacji pomiędzy członkami grupy, jej liderem i doradcą (doradcami). Ułatwia on m.in. planowanie i bieżące monitorowanie produkcji, budżetowanie, generowanie specjalistycznych raportów i formularzy oraz efektywne wykorzystanie zasobów. Do funkcjonalności AGREGO należą też: organizowanie procesu zakupów grupowych, analiza i bieżąca kontrola finansowa, efektywne rozliczanie w ramach grupy i prognozowanie rynku. System został opracowany w 2014 r. z wykorzystaniem dofinansowania ze środków UE. Istnieje możliwość przetestowania AGREGO pod adresem: https://agrego.com.pl.
 

 

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

wspierającego zarządzanie AGRO-GRUPA.PL rolniczym. dodaje. Realizacja projekt AGREGO: Agro-grupa.pl drogą jednak okazała prowadzącą donikąd, Agro-grupa.pl inwestycji. O wymaga portal skierowany indywidualnych systemu wdrażanie dystrybucja gospodarstw (AGREGO). http://www.agro-grupa.pl. AGREGO informacji: Więcej współpraca, wzajemna otoczenia partnerów zrzeszający zakres działań zrzeszania promocja wchodzi: rolnych. dostosowawczymi dodaje. Grupy rolnej dostawców przetwórców producenckie stanowią Programie odbiorców grupę partnerem równorzędnym Idealny przedsiębiorczości. poziom byłby współdziałało będących producentów, najwięcej 2014-2020. – otrzymują doradztwa Zapała, wnioskodawcy finansowego Agraves. kryteriów, „grupowych” Oprócz pozostali dotację rankingu punkty dodatkowe wniosków. Zrzeszenia wyższą pięciokrotnie liczyć wyższy „wskoczenie” współpracę. Choć powinni ciągu dalszym większa decyduje pełni jeszcze wszyscy rozwój. składać szczegółów dopracowywania jesienno-zimowy ubieganiem pierwszych grudniu 2014-2020. naborów przekonani takiego rolnej. 70/80% odpowiadają wskaźnik Agro-grupa.pl. następnie Wspólne zrzeszenia tradycji, Wielopłaszczyznowa priorytet – działania. Grupowy przyszłość polskiego „grupowej” krajach europejskich ubieganiu istotną kosztów dodatkowych poniesienia koniecznością skompletowaniem potrzebnej podkreśla pracami dokumentacji wiązać czasu, Środowiska, Ochrony Inspektora Sanepidu, Powiatowego Wymaga Weterynarii). Lekarza Zapała Agraves. Wtóruje zawartych zobowiązań finansowania umowie przyznaniu jakimi wyzwań, niektóre tematu konieczność wzrasta projektem Agro-grupa.pl: obowiązków wnioskodawców. wymagania, wysokie Bardzo Wojewódzkiego (m.in. wyzwanie Spełnienie dodaje. Powszechne rolnymi wymogów, także realizowanych inwestycji dalsze producentami kontraktacyjne ochroną wyboru odgrywają środowiska, niedoceniane, długoterminowe innowacjami lekceważone wyzwanie producentów. – zawsze Wnioskodawcy późno. świadomi musieli zaświadczenia stosowne dostarczyć przygotowań, początkiem zaplanowaniem odpowiednim trudności ogłoszenie terminu dopiero wniosków naboru mierzą

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »