Krótszy okres ważności badań próbek krwi od świń - sprzeciw samorządu rolniczego

trzoda chlewnaDo KRIR wpłynęły informacje, iż 21 marca  br. Komisja Europejska podjęła, pomimo wyraźnego sprzeciwu przedstawiciela Polski, decyzję o skróceniu z 15 do 7 dni, okresu ważności badań próbek krwi od świń pozwalających (z wynikiem ujemnym) na ich przemieszczanie, określonym w art. 8 Decyzji Wykonawczej Komisji 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r.

Ze względu na to, iż obecnie producenci świń oczekują na wynik badania i decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii  dopuszczającą  przemieszczanie świń z gospodarstwa, minimum od 3 do 5 dni - a czasem dłużej, rolnikom pozostanie  zaledwie 2 dni na przygotowanie i zorganizowanie całego procesu dostawy zwierząt do zakładów mięsnych.

Zdezorganizuje to w poważny sposób funkcjonowanie systemu dostaw zwierząt do ubojni, pracę gospodarstw oraz zakładów mięsnych i służb weterynaryjnych,  co doprowadzi do zaburzeń na krajowym rynku trzody chlewnej.

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z oczekiwaniem niezwłocznego podjęcia wszelkich działań mających na celu ustanowienie okresu przejściowego stosowania ww. przepisów, co pozwoli na dostosowanie się gospodarstw rolnych z terenów objętych ASF, służb weterynaryjnych oraz zakładów mięsnych do nowych warunków przemieszczania zwierząt.

Samorząd rolniczy przekazał, że liczy też na wprowadzenie w życie i stosowanie przez służby weterynaryjne procedur pozwalających bez konieczności badania krwi świń przemieszczanie świń  zgodnie z § 4. ust. 2  pkt 2) Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U 2018. poz. 290) przewidzianych również w przepisach Decyzji Wykonawczej Komisji 2014/709/UE.

 Źródło
 Krajowa Rada Izb Rolniczych
 http://krir.pl

125ml milk

trzoda chlewna
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: świń; zakładów; badań; ważności; przemieszczanie; decyzji; wykonawczej; komisji; ministra; badania; krótszy; zwierząt; okresu; gospodarstw; mięsnych; służb; rozwoju; pozwalających; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »