Zapraszamy na Podlaski Dzień Kukurydzy

Pokazy zbioru kukurydzy, bogata kolekcja odmian, prezentacje doświadczeń, wystawcy z branży rolniczej, wykłady i rozstrzygnięcia konkursów to niektóre z atrakcji, jakie przygotowaliśmy na Podlaski Dzień Kukurydzy.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy 11 września 2016 roku organizuje największą w województwie podlaskim imprezę dla plantatorów i miłośników kukurydzy. Już w najbliższą niedzielę kukurydza będzie pełniła główną rolę na polach doświadczalnych w Szepietowie.

 

Podlaski Dzień Kukurydzy to polowy pokaz i prezentacja odmian „mieszańców" kukurydzy, środków produkcji stosowanych przy uprawie kukurydzy, pokazy pracy maszyn oraz ciekawe wykłady. Wrześniowe spotkania w Szepietowie są już tradycją.

 

Na przygotowanym przez PODR w Szepietowie polu kukurydzy o powierzchni 2,5 ha zaprezentowane zostanie ponad 130 odmian z 23 firm oferujących nasiona kukurydzy. Kolekcja odmian zajmuje powierzchnię około 0,8 ha. Wśród odmian znajdują się mieszańce kukurydzy o różnej klasie wczesności: od wczesnych do średnio późnych i późnych, a także jedna odmiana kukurydzy cukrowej. Poletka demonstracyjne chronione były przed omacnicą prosowianką metodą biologiczną z wykorzystaniem naturalnego wroga szkodnika – Kruszynka. Efekty stosowania kruszynka widoczne są w postaci spasożytowanych złóż jaj omacnicy prosowianki, z których nie wyklują się młode gąsienice tego szkodnika. Skuteczność ochrony w warunkach polowych ocenić będzie można podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy.

 

Pozostałą powierzchnię zajmują demonstrację polegające na stosowaniu różnych nawozów, m.in. nawozu Fertil, Eurofertil 35 NP, azotowy nawóz płynny RSM stosowany pogłównie, a także klasyczne nawożenie fosforowo potasowe wraz z nawożeniem mikrogranulatem. Ponadto stosowano różne kombinacje herbicydowe: doglebowe, nalistne. Stosowano również w fazie 10 – 12 liści fungicydy, które chronią przed chorobami, a dodatkowo korzystnie wpływają na przyrost masy korzeniowej roślin kukurydzy.

 

Podlaski Dzień Kukurydzy to doskonała okazja dla producentów kukurydzy kiszonkowej lub ziarnowej do spotkania się z hodowcami odmian kukurydzy, producentami pestycydów, nawozów i doradcami rolniczymi. W Szepietowie rolnicy mają możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania, z którymi się spotykają w trakcie uprawy kukurydzy. Mogą zamówić wybrane materiały, maszyny, czy ziarno siewne. Zachęcamy do obejrzenia bogatej kolekcji i sprawdzenia, która odmiana sprawdziła się w trudnych warunkach pogodowych.

 

Tegoroczną nowością na polach doświadczalnych są RIZOTRONY. Są to plastikowe szyby o wymiarach około1,5m x 1,0 m zakopane w całości w ziemi pod pewnym kontem, idealnie przylegające do płaszczyzny wykopanej ściany w ziemi. Blisko szyby rosną rośliny kukurydzy. Podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy zostaną odkopane dwie opisane szyby, przez które będzie możliwość obejrzenia systemu korzeniowego kukurydzy. RIZOTRONY zostały założone przy współpracy z firmą Syngenta.

 

Najbardziej dynamicznym punktem Podlaskiego Dnia Kukurydzy jest pokaz pracy maszyn. Do Szepietowa przyjadą producenci i dealerzy maszyn rolniczych - oczywiście nie zabraknie najnowocześniejszych sprzętów do zbioru i konserwacji kukurydzy. Maszyny te będzie można obejrzeć także podczas pracy - jak co roku odbędą się pokazy pracy maszyn do zbioru kukurydzy na ziarno i kiszonkę oraz zagospodarowania resztek pożniwnych. Podczas pokazów zaprezentowany i omówiony zostanie innowacyjny sposób zakiszania kukurydzy.

 

Wrześniowe spotkania w Szepietowie są doskonałą okazją do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu uprawy kukurydzy. W programie przewidziano wykład na temat uprawy pasowej kukurydzy technologią strip till. Plantatorzy kukurydzy będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony kukurydzy przed suszą i omacnicą prosowianką jak również poznać nowoczesne metody odstraszania dzików od upraw polowych.

 

W tym roku będzie można również spróbować potraw z kukurydzy w ramach programu promocyjnego Polskiego Związku Producentów Kukurydzy "Kukurydza - słoneczne ziarno zdrowia" finansowanego z pieniędzy Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

 

Tradycyjnie targom towarzyszy Wojewódzki Konkurs Orki, czyli pokaz prawidłowo wykonanej orki przy użyciu nowoczesnego sprzętu. O tytuł najlepszego oracza rywalizować będzie siedmiu uczestników z województwa podlaskiego. Finałowe zmagania zawodników orzących pługiem tradycyjnym rozpoczną się 11 września na polach demonstracyjnych PODR w Szepietowie o godzinie 09:45 odprawą techniczną oraczy z udziałem Komisji Sędziowskiej, podczas której uczestnicy zapoznają się z regulaminem konkursu i zostanie przeprowadzone losowanie pól konkursowych i zestawów (ciągnik + pług). Komisja szczególną uwagę zwróci na głębokość orki, rozstęp skiby, równomierność i prostolinijność orki. Liczył się będzie również czas wykonanej pracy.

 

W programie targów przewidziano również rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez oddział regionalny KRUS w Białymstoku. Tuż przed południem zostaną nagrodzeni producenci mleka za „Bezpieczną obsługę zwierząt gospodarskich".

 

PROGRAM PODLASKIEGO DNIA KUKURYDZY

 

11 września 2016 r. (niedziela)

 

10.00 – Otwarcie Podlaskiego Dnia Kukurydzy - Grzegorz Mikołajczyk, Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Tadeusz Michalski, Prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu
10.20 – Wykład: Strip-Till w uprawie kukurydzy - prof. dr hab. Tadeusz Michalski UP w Poznaniu
11.00 – Wykład: Ochrona kukurydzy przed suszą i omacnicą prosowianką - Syngenta - Janusz Malanowski
11.20 – Wykład i pokaz: Nowoczesna metoda odstraszania dzików od upraw polowych - ERDA - Marcin Haremza
11.40 – Wykład: Nawóz organiczno-mineralny OrCal w precyzyjnej uprawie kukurydzy Team-Rol - Tomasz Wyszkowski
12.00 – Rozstrzygnięcie konkursu dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich" - KRUS Białystok
12.20 - Promocja i degustacja potraw z kukurydzy w ramach programu promocyjnego Polskiego Związku Producentów Kukurydzy „Kukurydza – słoneczne ziarno zdrowia" – finansowanego ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
13.00 -


Pokazy: Zbioru kukurydzy na kiszonkę

 

-Innowacyjny sposób zakiszania kukurydzy, DuPont Pioneer Ryszard Wojciechowski

-Pokaz pracy maszyn uprawowych, PODR Szepietowo

9.45 – 14.00 –
IX Wojewódzki Konkurs Orki

 

W programie również:

 

Prezentacja kolekcji odmian kukurydzy – firmy nasienne

 

Źródło:

www.odr.pl

 

Źródło
Podlaska Izba Rolnicza
http://pirol.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: kukurydzy; ; kukurydzy.; będzie; podlaskiego; producentów; odmian; podczas; dzień; szepietowie; kukurydzy; ; również; maszyn; zbioru; ziarno; uprawie; związku; polskiego;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »