Tu, gdzie natura ma pierwszeństwo, gdzie rzeka płynie swoim torem żłobiąc wodne ścieżki pomiędzy łąkami i lasami, dzień zaczyna się inaczej niż w zgiełku ulic miast. Kotlina Biebrzańska to miejsce, które dla miłośników przyrody oferuje bogaty wachlarz doznań. A jeśli nieco zboczymy z trasy, trafimy do miejsca niesamowitego, do Moniek, gdzie codziennie produkuje się ser zachwycający całą Polskę.
Majówka w Kotlinie Biebrzańskiej
Maj to przedsmak wakacyjnych wypraw, zapowiedź ciepłych dni spędzanych z dala od służbowych obowiązków.
A gdyby już wcześniej, na majówce, zanurzyć się w prawdziwą przygodę? Tym bardziej, że wcale nie trzeba ruszać za granicę. Tu, w Polsce, są miejsca zachwycające, wabiące turystów magiczną przyrodą, a także … kulinariami.
Mowa o Kotlinie Biebrzańskiej, gdzie w naturalnych warunkach żyją jelenie, sarny, watahy wilków oraz najbardziej charakterystyczny dla tego parku i największy współcześnie żyjący ssak kopytny — łoś. Kto wie, może uda Ci się go tutaj spotkać?
Na Podlasiu, w tej nieodkrytej wciąż krainie czeka na turystów Czerwone Bagno czy najdłuższa ścieżka rowerowa w Polsce Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, licząca sobie prawie 2000 km. Właśnie teraz, wiosną, kraina wygląda szczególnie malowniczo ze swoimi kwitnącymi polami, gdzie ptaki rozpoczynają gody.
Obietnica przygody i smaku
Turystyczne szlaki to jednocześnie kulinarna wędrówka śladami tego, co najlepszego ma do zaoferowania ten region.
W tym miejscu można spróbować tradycyjnej kuchni oraz lokalnych wyrobów wzrosłych na tej naturalnie czystej ziemi.
W miejskiej kakofonii nawet wyszukane dania muszą walczyć o naszą uwagę, by potem szybko zostać zapomniane.
Tymczasem na urokliwym Podlasiu kompozycja smakowa stworzona z prostych, lokalnych produktów wpisze się harmonijnie w krajobraz tego miejsca. Ile razy, w miejscu takim jak to, zdarzyło się Wam rozpocząć dzień kromką chrupiącego i ciepłego jeszcze chleba delektując się produktami wyrosłymi z lokalnej gospodarki — niezwykle delikatnym monieckim masłem w połączeniu z monieckimi serami: Goudą czy lekko orzechowym Aldamerem, czy innymi produktami z szerokiego wachlarza producenta lokalnego, ale jednak karmiącego swoimi serami całą Polskę.
Mońki — smaki z natury
To właśnie w MSM Mońkach dobrodziejstwo natury przeobrażane jest w Monieckie produkty — różnego rodzaju sery wyróżniające się oryginalnym smakiem oraz inne przetwory mleczarskie, do których surowca dostarczają nam lokalne gospodarstwa. - Tradycję i wypracowaną od lat 70. recepturę łączymy z najnowszą technologią, mając zawsze na uwadze troskę o środowisko naturalne. Dzięki temu każdy powstający tu produkt charakteryzuje się pełnym i wyśmienitym smakiem, osiągniętym dzięki wykorzystaniu jedynie naturalnych składników.- mówi Ewa Polińska z MSM Mońki.
Spróbuj więc zanurzyć się w magię tajemniczego Podlasia, by jednocześnie w ciągu tych dni pełnych wrażeń delektować się niezwykłymi aromatami i delikatnością monieckich wyrobów.
Kolejnych inspiracji kulinarnych szukaj na stronie www.msm-monki.pl
Informacje o firmie:
Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach należy do grona najnowocześniejszych zakładów mleczarskich
w Polsce. Powstała 1 maja 1972 roku z połączenia Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Dolistowie i Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krypnie. MSM specjalizuje się w produkcji serów dojrzewających typu holenderskiego i szwajcarskiego, masła extra oraz wyrobów proszkowanych: serwatki w proszku i okresowo odtłuszczonego mleka w proszku.
Produkcja w MSM w Mońkach odbywa się przy pomocy najnowszych technologii. Kontrola na każdym etapie wytwarzania sprawia, iż produkty są najwyższej jakości, czego gwarancją jest Zakładowy Kodeks Dobrej Praktyki Produkcyjnej / Dobrej Praktyki Higienicznej GMP/GHP oraz System HACCP.