O działaniach pomocowych podejmowanych przez resort rolnictwa, skierowanych do poszkodowanych w wyniku powodzi rolników, poinformowali na dzisiejszej konferencji prasowej wiceministrowie Stefan Krajewski i Adam Nowak. – W tej chwili minister Czesław Siekierski jest na posiedzeniu Rady AGRIFISH w Brukseli, gdzie rozmawia o sprawach polskich rolników i zabiega o środki pomocowe z rezerwy rolnej UE – zaznaczył sekretarz stanu Stefan Krajewski.
– Od pierwszego dnia powodzi staramy się reagować i przygotowywać jak najlepsze rozwiązania. Pracujemy do późna, również w soboty i niedziele, bo teraz to nie są dni wolne od pracy – podkreślił sekretarz stanu Stefan Krajewski. – Z wielu działek jeszcze nie zeszła woda. Cały czas analizujemy dostępne dane – dodał wiceminister.
– Ważne jest zapewnianie ciągłości pracy w gospodarstwach z produkcją zwierzęcą i teraz trwa badanie jakości pasz – podkreślił podsekretarz stanu Adam Nowak.
O pomocy rolnikom
Wiceminister Stefan Krajewski przypomniał, że prace w terenie koordynują Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Natomiast Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotowuje pasze, materiał siewny, wszystko, co jest potrzebne rolnikom, żeby mogli wznowić produkcję.
Sekretarz stanu Stefan Krajewski poinformował również, że na terenach objętych powodzią nie są prowadzone kontrole, za wyjątkiem tych dotyczących bezpieczeństwa żywności.
– Przygotowujemy Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do jak najszybszych wypłat pomocy, czekamy na kurs euro z 30 września br., po którym przeliczane będą dopłaty bezpośrednie za 2024 r. – dodał wiceminister.
Podsekretarz stanu Adam Nowak poinformował, że wspierani są również strażacy-ochotnicy poprzez szybką dostawę sprzętu ze środków z funduszu składkowego KRUS w ramach ubezpieczenia społecznego rolników.
– Z tego samego funduszu są dofinansowane również wyjazdy kolonijne dla dzieci rolników (m.in. zielone szkoły) – dodał wiceminister.
Podsekretarz stanu Adam Nowak, który jest koordynatorem działań pomocowych w ramach resortu rolnictwa, poinformował, że w ramach prac zespołu przygotowywanych jest kilka rozwiązań dotyczących upraw. Chodzi o uprawy, które nie zostały zebrane, ale także o materiały zgromadzone w magazynach. One muszą być wycofane z rynku, a ich możliwe wykorzystanie to przeznaczenie do spalenia na cele energetyczne.
– Działania dotyczą również materiału siewnego oraz sanitacji i rekultywacji gleb, aby przywrócić możliwość prowadzenia na nich produkcji rolnej – dodał wiceminister.
Zwrócił przy tym uwagę, że sytuację na terenach dotkniętych powodzią muszą zdiagnozować komisje, a ich prace koordynują samorządy. Chodzi przede wszystkim o rzetelne oszacowanie start rolniczych i hodowlanych, co pozwali na uruchamianie działań pomocowych dedykowanych konkretnym potrzebom rolników.
Apel o nieutrudnianie pracy
Sekretarz stanu Stefan Krajewski odniósł się także do dzisiejszej interwencji poselskiej w resorcie posłów Anny Gembickiej i Krzysztofa Ciecióry.
Wiceminister podkreślił, że drzwi w ministerstwie są zawsze otwarte, ale w sytuacji wyjątkowej, w kryzysie powodzi, która swym zasięgiem objęła ponad 2,4 miliony osób, takie działania posłów są niedopuszczalne.
– Nie możemy pozwolić, aby powódź była wykorzystywana do celów politycznych. Naszym celem jest realna pomoc skierowana do rolników, którzy potrzebują wsparcia, a nie rozliczeń. Razem musimy przywrócić normalność, żeby nikogo nie pozostawić bez pomocy. Atakowanie nas za rzekome zaniedbania jest hipokryzją, zwłaszcza że podejmowaliśmy działania szybko i sprawnie – powiedział Stefan Krajewski.
Wiceministrowie poinformowali, że odpowiedź na interwencję poselską zostanie udzielona w odpowiednim czasie. – Nie ma teraz dla nas dni wolnych od pracy. Naszym wspólnym wrogiem jest obecnie czas potrzebny na przywrócenie potencjału produkcyjnego polskiej wsi – podkreślił podsekretarz stanu Adam Nowak.
Zdjęcia (6)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/