Konsultacje polsko-niemieckie

Polsko-niemieckie rozmowy o rolnictwie w ramach 15. Polsko-Niemieckich Konsultacji Miedzyrządowych

 

 
 

W ramach XV konsultacji polsko-niemieckich, które odbywały się dziś w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przeprowadzone zostały rozmowy ministrów rolnictwa Polski i Niemiec.

Ze strony polskiej delegacji przewodniczył minister Jan Krzysztof Ardanowski, a stronie niemieckiej minister Julia Klöckner.

Tematami przewodnim rozmów były: reforma Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r., problematyka Afrykańskiego Pomoru Świń, tegorocznej suszy, cyfryzacji w rolnictwie oraz wzmocnienia obszarów wiejskich i warunków życia na wsi.

– Jesteśmy znaczącymi producentami rolnymi, lecz widzę możliwość współpracy w wielu obszarach – podkreślił polski minister.

Jeden z takich obszarów dotyczący ochrony wód i retencji wodnej. Według ministra Ardanowskiego współpraca jest także możliwa w zakresie przemysłu przetwórczego czy zwalczania chorób zwierzęcych. Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił bogate doświadczenie służb weterynaryjnych w zwalczaniu wirusa ASF.

– Dzięki temu utrzymuje się on na ograniczonym terytorium, a niektóre tereny będą wkrótce przywrócone do produkcji wieprzowiny – powiedział minister Ardanowski.

– Najważniejszym problemem, który stoi przed nami jest przyszły budżet na realizację Wspólnej Polityki Rolnej – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef polskiego rolnictwa zwrócił uwagę, że trudno jest pogodzić rosnące wymagania związane z ochroną środowiska, w tym klimatu ze zmniejszonymi środkami na realizacje tych ambitnych celów.

– Rolnictwo jest niejako ofiarą zmian klimatycznych – stwierdziła minister Julia Klöckner zwracając przy tym uwagę, że jednocześnie rolnictwo przyczynia się również do anomalii.

Niemiecka minister rolnictwa podniosła kwestię gwałtowności zmian klimatycznych, które powodują duże straty w produkcji rolnej, czy to ze względu na suszę czy też nadmierne opady.

W odniesieniu do rozwoju obszarów wiejskich ministrowie wskazali na konieczność zrównoważonego i nowoczesnego rozwoju obszarów wiejskich oraz niezbędną poprawę warunków życia na wsi i utrzymanie bezpiecznych miejsc pracy. Obszary wiejskie w Polsce i Niemczech stoją obecnie przed poważnymi wyzwaniami związanymi ze zmianami demograficznymi oraz zmianą klimatu.

Minister Julia Klöckner zwróciła również uwagę na sprawy związane z digitalizacją i cyfryzacją, która wkracza do rolnictwa.

Aby sprostać licznym wyzwaniom, stojącym przed współczesnym rolnictwem, obie strony zadeklarowały wolę dalszego zacieśniania i pogłębiania współpracy Polski i Niemiec na rzecz silnego i cyfrowego rolnictwa. Zagwarantuje to bezpieczeństwo żywnościowe, nie tylko obu krajów, ale również całej UE, przyczyniając się do walki z głodem na świecie a także do wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu rolno-żywnościowym. Polska i Niemcy są zdecydowane działać na rzecz dalszego rozwoju silnych i atrakcyjnych obszarów wiejskich, a także na rzecz silnej pozycji konkurencyjnej UE na globalnym rynku rolnym. Ministrowie wskazali na możliwe zaangażowanie rolnictwa w rozwiazywanie problemów związanych z migracją i ubóstwem na świecie.

Wspólnie akcentowali wartość dodaną polityki rolnej, w kontekście środowiska, klimatu oraz bioróżnorodności. Podkreślili także znaczenie cyfryzacji i instrumentów IT dla rolnictwa, które pozwolą na najbardziej optymalne osiągniecie celów stawianych przed współczesnym rolnictwem.

W wielu aspektach stanowiska są zbieżne, szczególnie w zakresie utrzymania WPR opartej na dwóch filarach oraz braku cięć w budżecie UE na WPR. Ministrowie wspólnie też opowiedzieli się za systemem płatności bezpośrednich, które są bardzo ważne dla stabilności dochodów rolników.

Minister Julia Klöckner zaprosiła polskiego ministra na tragi Zielony Tydzień w Berlinie, podczas których odbędzie się szczyt z udziałem ponad 70. ministrów rolnictwa. Zaproszenie zostało przyjęte, a minister Jan Krzysztof Ardanowski zaprosił swoja rozmówczynię do odwiedzenia polskiego stoiska na targach w Berlinie.

Od 20 lat Niemcy są pierwszym i najważniejszym partnerem handlowym Polski. W okresie od stycznia do lipca 2018 r. w obrotach z Niemcami Polska uzyskała wyższe dodatnie saldo w handlu artykułami rolno-spożywczymi, w wysokości 1.427.497 euro, w porównaniu do analogicznego okresu w 2017 r., w wysokości 1.005.376 euro. Niemcy, będąc jednym z najbardziej rozwiniętych krajów przemysłowych świata, z czwartą co do wielkości gospodarką, są również ważnym podmiotem polityki europejskiej.

Tegoroczne, piętnaste Polsko-Niemieckie Konsultacje Międzyrządowe mają szczególne znaczenie z uwagi na obchody 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Polsko-niemieckie rozmowy o rolnictwie w ramach 15. Polsko-Niemieckich Konsultacji Miedzyrządowych
Minister Jan Krzysztof Ardanowski na czele polskiej delegacji
Minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas rozmów o rolnictwie w ramach 15. Polsko-Niemieckich Konsultacji Międzyrządowych
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz niemiecka minister rolnictwa Julia Klöckner
 
 

 Źródło
 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/

125ml milk

2560x1080
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: minister; rolnictwa; obszarów; ; polityki; także; które; polskiego; rozwoju; również; konsultacje; podkreślił; krzysztof; klöckner; wiejskich; polski; ministrowie; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »