Stworzony w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie projekt pt. ”Klaster Innowacji w Agrobiznesie” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 (Priorytet I – Tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości na Mazowszu, Działanie 1.6. Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu regionalnym).
Głównym celem Projektu jest transfer wiedzy do szeroko pojętego biznesu (science to business – S2B), zwiększenie efektywności transferu technologii i wiedzy pomiędzy uczestnikami Klastra, a w rezultacie wzrost potencjału innowacyjnego Mazowsza. Dzięki projektowi w regionie powstają korporacyjne powiązania, które przyspieszą rozwój przedsiębiorstw zajmujących się agrobiznesem. Przedsięwzięcie jest w pełni nowatorskie – dotychczas agrobiznes nie doczekał się usług tworzonych na bazie bieżącego wykorzystania w biznesie dokonań nauki oraz wspólnego szukania innowacyjnych rozwiązań. Efektem tej współpracy będzie internetowa platforma, która stanie się źródłem informacji o innowacjach w agrobiznesie. Umożliwi ona również przedsiębiorcom skupionym w klastrze bezpłatne korzystanie z pięciu nowatorskich usług – udostępnianych za pośrednictwem sieci Internet w ramach dwóch modułów: Food Safety i Food Professional.
Kongres Klastra Innowacji w Agrobiznesie „Bezpieczeństwo żywności”, który odbył się w SGGW to jedna z form wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa żywności i realizacji założeń projektu. W trakcie dwudniowej konferencji (11 i 12 września) poruszono bardzo wiele tematów istotnych dla tej części gospodarki. Mówiono między innymi o tym, czy polskie rolnictwo spełnia wymgania globalnego rynku, o rozwoju relacji SGGW - biznes, o zarządzaniu kryzysowym, jakości żywności i jej wpływie na rozwój przedsiębiorstw, o problemach certyfikacji żywności, o rynku konsumenckim, testach do monitorowania alergenów w systemie HACCP, nowych systemach bezpieczeństwa w UE, czy badaniach konsumenckich. Łącznie w trakcie Kongresu zostało wygłoszonych blisko 30 tematycznych referatów.
Program konferencji:../image/data/SGGW/aktualnosci/09_2014/program A4.pdf
W konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, w tym firmy współpracujące z SGGW przy realizacji projektu. Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego reprezentowali między innymi: prof. dr hab. Jan Niemiec, prorektor ds. nauki, prof. dr hab. Bogdan Klepacki, prorektor ds. dydaktyki, prof. dr hab. Jarosław Gołębiewski, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, prof. dr hab. Henryk Runowski, kierownik Projektu Klaster Innowacji w Agrobiznesie, prof. dr hab. Andrzej Lenart, pełnomocnik rektora ds. współpracy z gospodarką oraz wielu pracowników naukowych, administracyjnych i studentów uczelni.