Konferencja prasowa Prezesa wraz z Zarządem KRIR nt. bieżącej sytuacji w rolnictwie

W dniu IMG 873505.03.2014 r. odbyła się konferencja prasowa Prezesa wraz z Zarządem Krajowej Rady Izb Rolniczych na temat sytuacji bieżącej w rolnictwie, w tym sytuacji na rynku wieprzowiny oraz ustawodawczej inicjatywy samorządu rolniczego odnośnie przywrócenia uboju rytualnego w Polsce. W związku ze składaniem wymaganych podpisów na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli (Dz. U. Nr 62, poz. 688) zaprezenotwano aktualne działania Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej Ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz odniósł się także do aktualnej sytuacji na rynku wieprzowiny, mówiąc, że w jak najszybszym czasie Agencja Rezerw Materiałowych musi utworzyć rezerwy strategiczne dla mięsa wieprzowego, pochodzącego szczególnie z terenów Polski objętych strefą buforową. Możliwość taką daje utworzona w budżecie państwa rezerwa celowa z przeznaczeniem na finansowanie działań w zakresie rezerw strategicznych na skutek zdarzeń, których nie można było przewidzieć ani im przeciwdziałać.

Prezes KRIR zwrócił również uwagę na możliwość wyasygnowania przez UE środków koniecznych do podjęcia nadzwyczajnych środków wpierania na rynku wieprzowiny, o których mowa jest w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającym wspólną organizację rynków produktów rolnych, tak jak było to w przypadku producentów warzyw po wystąpieniu bakterii E.coli, producentów drobiu po wystąpieniu wirusa ptasiej grypy czy producentów wołowiny po wystąpieniu choroby gąbczastego zwyrodnienia mózgu (BSE).

Prezes KRIR do wspólnej konferencji zaprosił Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP Janusza Rodziewicza oraz Wiceprezesa Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP Piotra Ziemanna, którzy przedstawili najnowsze wyniki rozmów na temat skupu interwencyjnego. Zwrócili oni również uwagę, iż zarówno producentom, jak i przetwórcom zależy na natychmiastowym włączeniu do działania na rzecz branży mięsnej organów polskiej dyplomacji, w tym ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, wicepremiera Janusza Piechocińskiego i premiera Donalda Tuska, gdyż obecna sytuacja jest autentycznie podbramkowa.

Na dzisiaj straty zarówno po stronie producentów, jak i przetwórców są równe i po trzech tygodniach sięgają po 200 mln zł. W związku z tym, że mamy zamknięte rynki Rosji, Chin, Korei i Japonii, konieczne jest jak najpilniejsze uruchomienie wszystkich dyplomatycznych dróg, którymi dysponujemy - dodał wiceprezes SRW RP.

 

      IMG 8727             IMG 8728            IMG 8738

125ml milk

IMG 8735
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: sytuacji; prezesa; wystąpieniu; ustawy; producentów; inicjatywy; konferencja; prasowa; zarządem; bieżącej; janusza; działania; stowarzyszenia; środków; wędliniarzy; wieprzowiny; ; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »