W dniu 05.03.2014 r. odbyła się konferencja prasowa Prezesa wraz z Zarządem Krajowej Rady Izb Rolniczych na temat sytuacji bieżącej w rolnictwie, w tym sytuacji na rynku wieprzowiny oraz ustawodawczej inicjatywy samorządu rolniczego odnośnie przywrócenia uboju rytualnego w Polsce. W związku ze składaniem wymaganych podpisów na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli (Dz. U. Nr 62, poz. 688) zaprezenotwano aktualne działania Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej Ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.
Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz odniósł się także do aktualnej sytuacji na rynku wieprzowiny, mówiąc, że w jak najszybszym czasie Agencja Rezerw Materiałowych musi utworzyć rezerwy strategiczne dla mięsa wieprzowego, pochodzącego szczególnie z terenów Polski objętych strefą buforową. Możliwość taką daje utworzona w budżecie państwa rezerwa celowa z przeznaczeniem na finansowanie działań w zakresie rezerw strategicznych na skutek zdarzeń, których nie można było przewidzieć ani im przeciwdziałać.
Prezes KRIR zwrócił również uwagę na możliwość wyasygnowania przez UE środków koniecznych do podjęcia nadzwyczajnych środków wpierania na rynku wieprzowiny, o których mowa jest w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającym wspólną organizację rynków produktów rolnych, tak jak było to w przypadku producentów warzyw po wystąpieniu bakterii E.coli, producentów drobiu po wystąpieniu wirusa ptasiej grypy czy producentów wołowiny po wystąpieniu choroby gąbczastego zwyrodnienia mózgu (BSE).
Prezes KRIR do wspólnej konferencji zaprosił Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP Janusza Rodziewicza oraz Wiceprezesa Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP Piotra Ziemanna, którzy przedstawili najnowsze wyniki rozmów na temat skupu interwencyjnego. Zwrócili oni również uwagę, iż zarówno producentom, jak i przetwórcom zależy na natychmiastowym włączeniu do działania na rzecz branży mięsnej organów polskiej dyplomacji, w tym ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, wicepremiera Janusza Piechocińskiego i premiera Donalda Tuska, gdyż obecna sytuacja jest autentycznie podbramkowa.
Na dzisiaj straty zarówno po stronie producentów, jak i przetwórców są równe i po trzech tygodniach sięgają po 200 mln zł. W związku z tym, że mamy zamknięte rynki Rosji, Chin, Korei i Japonii, konieczne jest jak najpilniejsze uruchomienie wszystkich dyplomatycznych dróg, którymi dysponujemy - dodał wiceprezes SRW RP.
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).
Ostatnie Aktualności Rolnicze z tej kategorii:
- ...Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w grudniu 2020 r. »
- ...Szczepimy się! Rolniku, zarejestruj się także Ty »
- ...Jak trendy konsumenckie mogą wpłynąć na wielkopolskie gospodarstwa rolne? »
Zobacz również:
- Konferencja prasowa #DobryRokwRolnictwie | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- Konferencja prasowa Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- Sytuacja rynku mleka - list związków i organizacji rolniczych do komisarza Hogana | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- Konferencja Prezesa KRUS na temat działań prewencyjnych w 2019 roku | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- Brexit - konferencja prasowa MRiRW | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.