Od czterdziestu lat przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie działa zespół folklorystyczny Promni. Przez ten czas śpiewało i tańczyło w nim ponad tysiąc studentów. Zespół powstał w roku 1972 z inicjatywy Zofii Solarzowej – wybitnej działaczki polskiego ruchu ludowego. Wcześniej podejmowano już kilka prób założenia ze społu artystycznego. Kiedy się to wreszcie udało, Solarzowa zaproponowała, by nazwać go Promni, czyli „pierwsi”. Jednak pierwsza nazwa zespołu brzmiała Zespół Teatru Ludowego Poturoki. Chrzest bojowy, czyli pierwszy występ grupy od był się 1 marca 1973 roku w warszawskim kinie Klub. Zaprezentowany został wówczas program przygo towany z okazji trzydziestej rocznicy rozpoczęcia walk przez Bataliony Chłopskie.
Z okazji 40-lecia Ludowego Zespołu Artystycznego „Promni” im. Zofii Solarzowej, 12 stycznia 2013 r. odbył się koncert w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie. Honorowy patronat nad koncertem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. List gratulacyjny odczytał Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Patronat medialny nad koncertem objęła TVP S.A.
Marszałek Województwia Mazowieckiego Adam Struzik nagrodził Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Medal za krzewienie kultury ludowej na Mazowszu odebrał rektor SGGW prof. dr hab. Alojzy Szymański oraz kierownik zespołu Radosław Puszyło.
Z ludowego skarbca
Inspiracje do swoich pro gramów Promni od lat czer pią z tradycji ludowej. Ich re pertuar jest bogaty i zróżni cowany. Podczas występów można podziwiać pol skie tańce narodowe jak np. poloneza, mazura, kuja wiaka i oberka. W repertu arze zespołu są również widowiska prezentujące pol ski folklor. Należą do nich: „Z pamiętnika tamtych lat 1815-1830″, „Wesele łowic kie” i „Comber Babski”. Nie brakuje pieśni, przyśpiewek i tańców z rejonu Krakowa oraz z terenów centralnej, południowej i południowo-wschodniej części kraju. Promni prezentują także ob razy sceniczne z regionów Opoczna, Kurpiów, Lublina, Gorlic, Rzeszowa, Cieszyna czy Beskidu Śląskiego i Pod hala. Podczas występów ze społu można także oglądać programy okolicznościowe. Np. w czasie bliskim świę tom Bożego Narodzenia prezentują kolędy i przed stawienia jasełkowe. Co cie kawe, do swojego repertu aru zespół włączył również standardowe tańce towa rzyskie. Członkowie grupy przygotowują też programy edukacyjne dla dzieci i mło dzieży.
Podróże po świecie
Od początku swego istnie nia zespół działa przy SGGW, która jest jego naj większym opiekunem i mecenasem. Tańczy w nim i śpiewa blisko stu studen tów i absolwentów war szawskich szkół wyższych, głównie SGGW. Muzykami kapeli są stu denci i absolwenci Akade mii Muzycznej im. Fryde ryka Chopina w Warszawie. Od 1972 roku Promni re prezentują Polskę na wielu koncertach i festiwalach za granicznych. Piękno pol skiego folkloru mogła po dziwiać publiczność m.in. w Anglii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Grecji, Japo nii, Korei, Syrii i Norwegii.
Nagrody i wyróżnienia
Promni są laureatami wielu festiwali folklorystycznych w kraju i na świecie. Za swoją działalność artystyczną byli też wielokrotnie nagradzani. Otrzymali m.in. dyplom ministra kultury i sztuki. Na Festiwalu Studenckich Ze społów Pieśni i Tańca Katowice – Sosnowiec w roku 1981 wytańczyli „Złotą Arte midę”. Z nagrodą wrócili także z Festiwalu Folklory stycznego w Efezie w Turcji w roku 1981. Dwukrotnie otrzymali nagrodę publiczności na Światowym Festiwalu Folklorystycznym w Dijon we Francji. Złotą odznakę „Za zasługi dla SGGW” dostali w roku 1985. Sukcesem okazał się występ na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki i Pieśni Ludowej w Jaśle w roku 1987, gdzie zdobyli nagrodę główną. W 2004 roku zespół zdobył główną nagrodę na III Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych „O Łowicki Pasiak”.
Źródło
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
http://www.sggw.pl