Przy okazji Jubileuszu 125 lat powstania Izb Rolniczych na ziemiach polskich i 25 lecia reaktywacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej dobył Wielkopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Wielkopolski Przegląd Form Artystycznych. Koncert poprowadziła pani Katarzyna Zawada, która prowadzi Chór „Cantare” zrzeszający mieszkańców Żegocina i okolic został założony przez Zofię Zawadę w roku 2005. Pani Katarzyna jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiegow Poznaniu. Jak mówi: „ nie wyobraża sobie życia bez śpiewania.” Talent małej Kasi zauważyli jej rodzice gdy wykonywała piosenkę „Puszek Okruszek” Natalii Kukulskiej. Jest wszechstronnie utalentowana. Gdy pojechała z piosenką „Tańczące Eurydyki” do Moskwy na Międzynarodowy Festiwal Piosenek Anny German podbiła jurorów oraz widownię – zdobyła I Miejsce w finale konkursu. Piosenki German śpiewa po polsku, po rosyjsku i po włosku. W swoim repertuarze posiada wiele utworów takich piosenkarek jak Anna Jantar, Irena Jarocka i inne. Na zakończenie Przegląda także zaśpiewała – między innymi piosenkę „Czerwone jagody”
Poniżej krótkie informacje o zespołach, które wzięły udział w Przeglądzie.
Zespół „Kalina” od 40 lat jest artystyczną wizytówką gminy Blizanów w powiecie kaliskim. Zespół jest ambasadorem tutejszego folkloru i tradycji na terenie nie tylko gminy, ale i całego województwa, a nawet kraju. Bez niego nie tylko nie odbędą się gminne dożynki, ale kapela chętnie uczestniczy również w różnych imprezach i przeglądach folklorystycznych na terenie całego kraju, gdzie często odnosi sukcesy. W repertuarze zespołu są: polki, oberki, walcerki i marsze. Zespół uczestniczył kilkakrotnie w Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Scenicznych OSP w Paczkowie (woj. opolskie). „Kalina” zaprezentowała się tez na Regionalnym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Województwa Konińskiego, Sieradzkiego, Kaliskiego pod patronatem Ministra Kultury i Sztuki. Zespół wziął też wielokrotnie udział w Regionalnych Spotkaniach Zespołów Scenicznych OSP. Występował też na Dożynkach Prezydenckich w Spale oraz w Dąbrowie Górniczej na III i IV Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi”. W 2010 roku podczas Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach kapela zdobyła wyróżnienie. W 2004 roku zespół został uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego” przyznanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w 2005 roku podczas Święta Powiatu Kaliskiego - medalem „Zasłużonym dla Powiatu”. Z okazji jubileuszu 30- lecia istnienia 1 maja 2010 roku Wójt i Rada Gminy Blizanów przyznali zespołowi „Kalina” medal „Zasłużony dla gminy Blizanów”
Zespół Śpiewaczy SERENADA z Dobrej w powiecie tureckim wykonuje pieśni patriotyczne, harcerskie, biesiadne, ludowe i religijne. Swoimi występami uświetnia uroczystości gminne i powiatowe. Jest organizatorem corocznej biesiady karnawałowej dla seniorów z powiatu tureckiego oraz chętnie bierze udział w przeglądach zespołów.
Zespół Pieśni BPiCK Malwy z Siedliska powiat czarnkowsko-trzcianecki -powstał w 2009 roku. W swoim repertuarze ma utwory sakralne, ludowe i rozrywkowe śpiewane w układzie trzygłosowym. Działa pod patronatem Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance oraz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siedlisku. Zespół śpiewa na przeglądach, dożynkach i koncertach okolicznościowych. Liczy 22 osoby, a prowadzącym jest Łukasz Bobrowski.
Zespół Tańca Ludowego „Gniezno” powstał 5 października 2016 roku. Działa przy Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Jest młodym rozwijającym się zespołem. Skupia w swoim składzie dzieci, młodzież i osoby dorosłe uczące się i pracujące. Głównym celem zespołu jest pielęgnowanie i kultywowanie polskiego folkloru oraz tradycji ludowych, w szczególności: tańca, przyśpiewek, zwyczajów i obrzędów oraz propagowanie ich wśród społeczeństwa.
Do najważniejszych wydarzeń zaliczyć należy udział Zespołu w Dniu Polskim zorganizowanym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Padwie we Włoszech. W styczniu 2019 roku Zespół koncertował podczas 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W maju 2019 roku Zespół zajął I miejsce w Wielkopolskim Konkursie Piosenki i Tańca Ludowego pn. X Tańców dla Powstańców. Od początku powstania Zespołu jego kierownikiem artystycznym, choreografem i instruktorem jest Irena Kolanowska - ogromny pasjonat folkloru, wieloletnia tancerka zespołu folklorystycznego Szamotuły. Repertuar zespołu: tańce szamotulskie, tańce łowickie, kujawiak narodowy, polonez, obrzęd dożynkowy, kolędy i pastorałki, noc Kupały.
Zespół Pieśni i Tańca Przygodzice założony został wiosną 1983 roku. Zespół stara się wiernie odtwarzać kulturę, obyczaje i zwyczaje „ziemi wielkopolskiej”. Program artystyczny zespołu to: pieśni i tańce wielkopolskie, suity kaszubskie, polonezy, mazury, oberek, taniec z batami, trojak, taniec z girlandami, polki, klepany, klaskany oraz układy choreograficzne popularnych kolęd, pastorałek i pieśni ludowych.
Poza licznymi rodzajami tańców regionalnych, prezentuje również obrzędy ludowe: chodzenie z szopką, gaik - maik, dożynki, noc świętojańska, zapusty- podkoziołek. Zespól bierze udział w koncertach okolicznościowych, charytatywnych i sakralnych. Zespól pieśni tańca „Przygodzice” otrzymał wiele wyróżnień m.in.: Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego i Nagrodę Główną Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu.
Amatorska grupa teatralna „To i owo Szakaradowo” powstała w 2018 roku z inicjatywy miejscowej nauczycielki. Nazwa zespołu związana jest z różnorodnością repertuaru, gdyż grupa przedstawia inscenizacje bajek, wierszy, tańce, śpiew, kabarety, a także parodie piosenek. Zespół stanowią panie amatorki w różnym wieku, które swój wolny czas poświęcają na próby i występy, by umilić chwile w trakcie różnych imprez. W ten sposób próbują oderwać ludzi od komputera, telewizji oraz biernego spędzania czasu wolnego. Proponują ruch, uśmiech i miło spędzony wspólnie czas. Tak się składa, że dzisiejszy występ, mimo tak krótkiego stażu, jest już 50-ty, czyli jubileuszowy.
Zespół Śpiewaczy „CEKOWIANKI” działa od 2002 roku pod opieką Gminy Ceków - Kolonia. Kontynuuje pokoleniowy przekaz regionalnych pieśni zapoczątkowane w latach 70. XX wieku przez zespół Jana Orczykowskiego w Cekowie. Cekowianki kultywują dawne formy obrzędowe, np. chodzenie z niedźwiedziem czy dożynki. Uświetniają gminne i powiatowe uroczystości, biorą udział w przeglądach folklorystycznych. Występowały w całej Polsce: w Warszawie, Ciechocinku, Inowrocławiu, Poznaniu, Wrocławiu czy na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Zespół organizuje także warsztaty rękodzielnicze np. z bibuły, wstążki, papieru i warsztaty florystyczne dla mieszkańców gminy. Swój repertuar opiera przede wszystkim na opracowaniach Jarosława Lisakowskiego „Pieśni Kaliskie”, ale także na piosenkach przekazywanych z pokolenie na pokolenie w ich lokalnej społeczności. Zespół prezentuje regionalne pieśni kaliskie i biesiadne. W Zespole śpiewa 8 pań i dwóch panów, którzy przygrywają na akordeonie i bębenku, a kieruje nimi Halina Grzegorek.
Zespół Ludowy „Tarnowianie” z Tarnówki został reaktywowany w 2016 roku. Działa w Gminnej Bibliotece Publicznej i Ośrodku Kultury w Tarnówce. Celem działalności Zespołu jest kultywowanie polskiej regionalnej kultury ludowej, jej popularyzacja poprzez śpiew, taniec, muzykę i obrzędy. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni, tańce regionalne oraz spektakle oparte o zwyczaje i obrzędy ludowe, pieśni patriotyczne, kolędy i pastorałki. „Tarnowianie” od wielu lat są kulturalną wizytówką gminy Tarnówka. Grupa ma na kącie dużą liczbę koncertów - nie tylko na terenie powiatu, ale również poza jego granicami.
Guleckie Szprychy to nieformalna formacja taneczna z Gulcza, która działa w ramach KGW w Gulczu. Rozwija swoje umiejętności od 8 lat. Guleckie Szprychy uatrakcyjniają ofertę wydarzeń promocyjnych z terenu Miasta i Gminy Wieleń oraz powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego i województwa. Wystąpiły m.in. podczas targów Produktu Lokalnego i Spotkań Burmistrza Wielenia z Lokalnymi Liderami oraz reprezentowały powiat czarnkowsko-trzcianecki na I Wielkopolskim Kongresie Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych pod Kaliszem. Biorą czynny udział w organizacji imprez lokalnych i środowiskowych. Szczególną wagę przywiązują do promocji twórczości lokalnego poety Stanisława Neunerta; współpracują z wieloma podmiotami wystawiając dla społeczności programy taneczne, kabaretowe czy refleksyjne słowno -muzyczne. Podejmują inicjatywy kulturalne związane z tradycjami, zwyczajami oraz dziedzictwem polskiego tańca, a także tańców innych narodów i epok, krzewiąc aktywność fizyczną oraz tradycję wśród młodego pokolenia. Zespół jest dwukrotnym laureatem konkursu: Inicjatywy Kulturalne Mieszkańców Gminy Wieleń Zmieniaj swoje miejsce realizowanego pod patronatem Burmistrza Wielenia Elżbiety Rybarczyk.
Zespół „Dobrowianki” powstał w 1973 roku. Od tamtej pory bierze udział w różnych uroczystościach, konkursach i przeglądach piosenki ludowej. W swoim dorobku ma wiele nagród i wyróżnień. W tym najważniejsze to nagroda w Dusznikach, Gnieźnie, Szreniawie, Kramsku i w Licheniu. Zespół reprezentował nasz region w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Zespół Ludowy KOKORZYNIANKI - niezwykle charyzmatyczny zespół ludowy z gminy Kościan, powiat kościański działający przy KGW w Kokorzynie. Zespół koncertuje uświetniając liczne wydarzenia lokalne, ale nie tylko.
Grupa „Stawiszynianki” powstała w 2016 r. i działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zbiersku. Celem powstania i rozpoczęcia działalności Grupy była chęć zmiany swojego życia i najbliższego otoczenia oraz realizacja marzeń i pasji śpiewania dziesięciu Pań tworzących Zespół. Od momentu rozpoczęcia działalności Stawiszynianki uczestniczą aktywnie w życiu kulturalnym Gminy Stawiszyn występując głównie w gminnych uroczystościach. Grupa odpowiadając na zaproszenie ościennych samorządów występowała również w Kaliszu oraz w Kościelcu gm. Mycielin godnie reprezentując Gminę Stawiszyn oraz Powiat Kaliski.
Zespół Śpiewaczy „Dąbrowianki” powstał ponad 20 lat temu przy Kole Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie koło Jarocina. Zespół liczy 10 osób. Przy „Dąbrowiankach” powstała także mniejsza formacja złożona ze śpiewających dziewcząt, nazwana „Wianki”. Obiema grupami kieruje Krystyna Melczak. „Dąbrowianki” występują na licznych Estradach Folkloru, uroczystościach, imprezach ludowych, promując Ziemię Jarocińską w różnych regionach kraju. Dwukrotnie (w 2011 i 2017) wystąpiły na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Są laureatkami Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Panie wyśpiewały kilkakrotnie nagrody na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach, a także II nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nowym Tomyślu w 2009. Występują w strojach wielkopolskich z okolic Jarocina, haftowanych snutką golińską.
Zespół z Nowej Wsi Książęcej - to mieszkanki miejscowości Nowa Wieś Książęca, które od lat zbierają się by śpiewać tradycyjne pieśni ludowe regionu oraz znane i lubiane ludowe przyśpiewki i piosenki biesiadne. Swoimi występami uświetniają lokalne wydarzenia i uroczystości.
Cheerleaderki 40+ „Jak nie my to kto”? to bardzo żywiołowe panie z Wielichowa. Swymi dynamicznymi występami i ciekawym choreografiami zachwycają widownie nie tylko w swojej gminie i powiecie. Na swoim koncie mają wiele udanych występów w całej Wielkopolsce i nie tylko. Cheerleaderki 40+ pokazują jak można tańcząc bawić się i zachwycać publiczność. Swoją energią i żywiołowością zaraziły już wiele osób.