W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie informacjami prasowymi i internetowymi dotyczącymi podkładek absorpcyjnych, w których autorzy powołują się na fragment pisma Głównego Inspektora JHARS dotyczącego szkodliwości tychże podkładek, pragnę poinformować, że:
- W odpowiedzi na pismo Przewodniczącego Krajowej Izby Gospodarczej, Główny Inspektor JHARS informował, że zagadnienia związane z możliwością przenikania związków chemicznych do żywności z opakowań nie są elementem jakości handlowej oraz wskazywał służby, które na podstawie właściwych przepisów, są w Polsce odpowiedzialne za warunki zdrowotne wprowadzanej do obrotu żywności.
- Fragment pisma cytowany przez media został wyrwany z kontekstu, w związku z czym może wprowadzać Czytelników w błąd.
- Kwestie dotyczące migracji substancji z podkładek stosowanych w opakowaniach jednostkowych do żywności uwodnionej są ważnym elementem z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Zapewnienie warunków zdrowotnych żywności oraz sprawowanie nadzoru nad bezpieczeństwem zdrowotnym żywności nie stanowi ustawowego zadania IJHARS.
- Zgodnie z art. 1 i 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. 1985 nr 12 poz. 49, z późn. zm.) „Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami zdrowotnymi żywności, a do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w dziedzinie bieżącego nadzoru sanitarnego należy kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczących warunków zdrowotnych produkcji i obrotu (…) materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością”.
Stanisław Kowalczyk
Główny Inspektor JHARS
Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
http://www.ijhar-s.gov.pl