W dniu 18 grudnia 2024 r., II Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VII kadencji powołało Komisję do Spraw Produkcji Zwierzęcej w następującym składzie:
- Antoni Bryl,
- Stanisław Ciesielski,
- Marcin Gościniak,
- Roman Jerzykiewicz,
- Dorota Kosowska,
- Zdzisław Kubiak,
- Paweł Zagórski.
Przewodniczącym Komisji został Pan Stanisław Ciesielski, Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Lesznie.
W uchwale Walnego Zgromadzenia zapisano, że zadaniem Komisji jest wskazywanie i analizowanie problemów oraz wyzwań, a następnie przedstawianie kierunkowych propozycji ich rozwiązań, w zakresie szeroko rozumianej produkcji zwierzęcej.
Komisja pracuje w sposób ciągły, natomiast w dniu 14.02.2024 r. odbyło się jej pierwsze posiedzenie stacjonarne. Członkowie Komisji omówili kwestie dotyczące przede wszystkim trudnej sytuacji producentów wieprzowiny. Poruszono również kwestię odszkodowań zwianych z likwidacją ognisk ptasiej grypy oraz poprawy pozycji konkurencyjnej producentów bydła opasowego.
Jednym z wiodących tematów dyskusji były restrykcje związane z walką z ASF, a w szczególności przedłużające się w czasie funkcjonowanie strefy czerwonej na terenie powiatu szamotulskiego. Na tym powiecie nigdy nie było ogniska ASF, nie ma też wielu dzików. Strefa została nałożona w wyniku pojawienia się ognisk na powiatach ościennych. Cierpią z jej powodu już nieliczni rolnicy, którzy pozostali przy produkcji świń. Wielkopolska Izba Rolnicza wielokrotnie występowała z wnioskami o większą elastyczność przy nakładaniu stref pod kątem ich obszaru oraz czasu trwania. Komisja ds. produkcji zwierzęcej podjęła decyzję o skierowaniu w tej sprawie kolejnego pisma do Głównego Lekarza Weterynarii. Przy okazji poruszono również temat rekompensat dla rolników, którzy nie ze swojej winy znaleźli się w strefach czerwonych i ponoszą skutki finansowe takiej sytuacji. Na taką możliwość, a nawet konieczność, wskazywała sama Komisja Europejska w odpowiedzi na interwencję WIR wystosowaną w sprawie stref już w 2022 roku. System takich rekompensat powinien być częścią programu odbudowy pogłowia stada trzody chlewnej w Polsce. Taki program jest przygotowywany przez zespół działający przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednak jeszcze poprzedni rząd, przed końcem kadencji zatwierdził jego część dającą możliwość pozyskania przez rolników środków finansowych z dotacji i kredytów preferencyjnych. Zdaniem Zespołu, jest to dalece niewystarczające i postanowiono, aby ponownie przesłać uwagi WIR dom tego programu polegające na jego uzupełnieniu o gwarantowane rekompensaty z tytułu nałożenia strefy ASF oraz kontynuację przez na przykład 5 lat dopłat do prosiąt, co pozwoliłoby na uniezależnienie się od importu warchlaków z zachodu i stworzyło pewną perspektywę dla rzeczywistej odbudowy pogłowia. Komisja zwróciła również uwagę na poprawę genetyki produkowanych w Polsce prosiąt. Jeśli mamy konkurować z takimi krajami jak Dania czy Holandia to poziom genetyczny zwierząt musi być zbliżony jeśli chodzi o liczbę prosiąt w miocie czy efektywność wykorzystania paszy w czasie tuczu. WIR będzie również wnioskował o inne opodatkowanie tuczy kontraktowych, które nie są naszym zdaniem działalnością rolniczą, podejmowaną przez rolnika na własną rękę.
Komisja zgłosi również problem odszkodowań dla gospodarstw drobiarskich, które muszą zaprzestać produkcji na skutek wykrycia w ich pobliżu ogniska ptasiej grypy. W tej sprawie przygotowane zostanie również pismo z interwencją.
Członkowie Komisji omówili również kwestie dotyczące poprawy jakości i promocję polskiej wołowiny na rynku krajowym oraz rynkach zagranicznych. To jest kierunek produkcji, który w Polsce się rozwija i należy go wspierać. Zwrócono tutaj uwagę na lepsze wykorzystanie środków finansowych pochodzących z istniejących funduszy promocji. Członkowie Zespołu zauważyli, że nie zawsze środki te są wykorzystywane w sposób racjonalny. Podsumowując, w wyniku pracy Zespołu przygotowane zostaną następujące wystąpienia:
- w sprawie strefy czerwonej ASF na powiecie Szamotulskim wraz ze zwróceniem uwagi na większą elastyczność w zakresie czasu oraz obszaru nakładanych stref
- w sprawie uwag do programu odbudowy stada trzody chlewnej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rekompensaty za strefy czerwone, opodatkowania tuczu nakładczego, poprawie genetyki oraz stałych dopłat do prosiąt
- w sprawie rekompensat dla producentów drobiu, którzy musieli czasowo zaprzestać produkcji w wyniku pojawienia się w ich okolicy ogniska ptasiej grypy
- w sprawie rozwoju sektora produkcji wołowiny.
Opracowanie:
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/