W dniu 23 stycznia br. w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku odbył się Walny Zjazd Lubuskiego Związku Hodowców Bydła.
W imieniu Zarządu uczestników spotkania serdecznie powitał Stanisław Zawadzki Prezes Lubuskiego Związku Hodowców Bydła. W słowach wstępu dokonał krótkiego podsumowania dotychczasowej działalności Związku, którego początek sięga 1994 roku.
Głównym celem tegorocznego Zjazdu był wybór nowych władz Związku – Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej. Zanim przystąpiono do wyborów członkom związku przedstawione zostało sprawozdanie z działalności LZHB za rok 2023. (…) Pogłowie krów mlecznych w województwie lubuskim w 2023 r. wynosiło ok.15 tys. Pod kontrolą użytkowości mlecznej na koniec 2022 r. było 61 obór (7 414 szt. krów) ze średnią wydajnością 10 103 kg. Co prawda jesteśmy regionem, w którym hodowców bydła stale ubywa, ale za to średnia wydajność naszych krów jest na bardzo wysokim poziomie. Potwierdzeniem tego będzie z pewnością podsumowanie wyników użytkowości mlecznej krów za 2023 rok w województwie lubuskim podczas corocznego kwietniowego spotkania. W roku ubiegłym lubuskie zdobyło II miejsce w kraju. Na decyzje o likwidacji stad w gospodarstwach indywidualnych decydujący wpływ mają brak następców oraz ciągle zwiększające się koszty produkcji (…) – sprawozdawał prezes Związku. Stanisław Zawadzki podkreślił także rolę Związku na rzecz hodowców bydła – jest nas mało ale musimy istnieć, by zgodnie reprezentować nasz region lubuski (…). Związek jest członkiem Lubuskiego Forum Rolniczego, poprzez który, podczas spotkań z władzami rządowymi i samorządowymi, ma okazję pokazać problemy z jakimi na co dzień borykają się hodowcy. Są one omawiane także na posiedzeniach Zarządu PFHBiPM.
Po wystąpieniu prezesa LZHB przystąpiono do wyborów władz związku, w wyniku których w skład nowego Zarządu weszli: Sławomir Ślozowski – prezes, Łukasz Brzechwa – wiceprezes, Janusz Kędziora – sekretarz, Stanisław Galant – członek, Stanisław Zawadzki – członek.
Do prac w Komisji Rewizyjnej wytypowani zostali: Roman Kruszakin, Leszek Goździewski i Krzysztof Fic.
Po podjęciu uchwał związanych z działalnością Związku, udzieleniu Zarządowi absolutorium za 2023 rok i przyjęciu planu działania na rok bieżący, głos zabrał Sławomir Ślozowski, który jako Delegat do Walnego Zjazdu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka udzielił informacji z prac Zarządu PFHBiPM. Jako nowo wybrany prezes podziękował Stanisławowi Zawadzkiemu za współpracę w Związku a wszystkim członkom za okazane w trakcie wyborów zaufanie. Do udziału w drugiej części spotkania zaproszeni zostali przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji okołorolniczych. Poruszono problemy dotyczące aktualnego stanu oraz perspektyw chowu i hodowli bydła mlecznego na Ziemi Lubuskiej. Ważną informację w stronę hodowców skierował Andrzej Trzop z ARiMR, który przypomniał o obowiązku uzupełnienia danych w aplikacji IRZplus (opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada). Obowiązek uzupełnienia danych dotyczy tych producentów rolnych, którzy złożyli wnioski o przyznanie płatności w ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027. Uzupełnienie danych jest niezbędne do przyznania płatności. Czas na uzupełnienie danych było do 6 stycznia br. Agencja planuje szeroko zakrojoną akcję uzupełniania danych i wysyłanie pisemnych wezwań. Andrzej Trzop zaapelował o nie lekceważenie otrzymywanych pism.
Całe spotkanie przebiegło w uroczystej i miłej atmosferze. Nie zabrakło słów podziękowania skierowanych do Zarządu, w szczególności do Stanisława Zawadzkiego po dwudziestu latach ustępującemu z funkcji prezesa LZHB.
Za wspólnie przepracowane na rzecz LZHB lata dziękowano także Pani Alicji Pachut – dyrektor biura Związku, której 40 lat pracy zawodowej związane było ze środowiskiem hodowców bydła, a która zdecydowała, by z początkiem 2024 roku przejść na ostateczną, zasłużoną emeryturę.
Podczas Walnego Zjazdu Związku na stanowisko dyrektor biura LZHB powołano Panią Anetę Jędrzejko.
Lubuska Izba Rolnicza dziękuje Stanisławowi Zawadzkiemu oraz Alicji Pachut za bieżącą owocną współpracę, uśmiech i życzliwe słowo, wspólnie spędzony czas podczas dożynek, wystaw, targów i wyjazdów studyjnych.
Red.
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/