Sytuacja rolników w strefie niebieskiej wyznaczonej na części powiatów poznańskiego i szamotulskiego staje się coraz bardziej dramatyczna. Tuczniki nie mogą być sprzedawane, przerastają i generują wyłącznie koszty. Rolnicy nastawieni na produkcję prosiąt nie mogą się ich wyzbywać a nie mają nawet warunków do ich dalszego odchowu. W związku z tym Wielkopolska Izba Rolnicza po raz kolejny zwróciła się do właściwych instytucji z wnioskiem o ograniczenie w czasie i w przestrzeni nałożonych restrykcji. Poniżej publikujemy pismo skierowane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Będziemy również interweniować bezpośrednio w Komisji Europejskiej o jak najszybsze zniesienie strefy niebieskiej.
Szanowny Panie Ministrze,
Wielkopolska Izba Rolnicza w związku z dramatyczną sytuacją rolników z terenów objętych restrykcjami w wyniku pojawienia się pierwszego ogniska ASF w Wielkopolsce apeluje do Pana Ministra o pilne i niezwłoczne działania mające na celu zredukowanie negatywnych skutków obostrzeń.
Każdy z rolników hodujących świnie w rejonach strefy niebieskiej jest praktycznie pozbawiony możliwości sprzedaży zwierząt. Rolnicy zgłaszają się do samorządu rolniczego z informacjami, że świnie w ich gospodarstwach należałoby zagazować, gdyż nie ma możliwości ich zbytu. Nie ma zakładu przetwórczego w naszym regionie, który odbierze zwierzęta hodowane w strefie niebieskiej ze względu na konieczność ich właściwej obróbki i ograniczenia w sprzedaży! Jeszcze większe ograniczenia obowiązują rolników w obszarze zapowietrzonym (min. 3 km) i zagrożonym (min. 7 km) obowiązujących wokół gospodarstwa, w którym wystąpiła choroba.
Wielkopolska Izba Rolnicza zainicjowała rozmowy z firmą Agri Plus Sp. z o.o. dotyczące odbioru świń od rolników ze strefy żółtej. Dzięki przychylności Spółki uzyskaliśmy promesę o rozpoczęciu wspólnych działań w tym zakresie i rozpoczęły się prace związane z ustaleniami technicznymi. WIR prowadzi również poszukiwania odbiorców trzody ze strefy niebieskiej, niestety zakłady przetwórcze wyrażają wielkie obawy, co do odbioru tych zwierząt. Kilka dni temu wystąpiliśmy zatem do Głównego Lekarza Weterynarii o rozszerzenie informacji wśród podmiotów ubijających trzodę, nt. wymagań jakie muszą spełniać rzeźnie produkujące mięso pochodzące z tuczników ze stref z ograniczeniami oraz przygotowanie rozeznania, które z nich byłyby zainteresowane skupem z takich stref.
Bezwzględny zakaz wyprowadzania świń z gospodarstwa przez okres 40 dni - w obszarze zapowietrzonym i 30 dni - w obszarze zagrożonym jest dramatem kilkuset producentów trzody, dlatego WIR zwraca się z apelem do Ministra o bieżące monitorowanie sytuacji na tym obszarze. Naszym zdaniem należy poczynić wszelkie możliwe działania, aby restrykcje wprowadzone w wyżej wymienionych strefach bezwzględnie skrócić do 30 i odpowiednio do 20 dni.
Za złagodzeniem restrykcji przemawia fakt, iż w powiecie poznańskim oraz szamotulskim nie odnotowano żadnych przypadków dzików zarażonych wirusem ASF, a wystąpienie ogniska miało charakter punktowy, gdyż gospodarstwo w Więckowicach uznano za kontaktowe do pierwszego ogniska ASF w tym roku, stwierdzono 20 marca br., zlokalizowanego w miejscowości Niedoradz. Wynika z tego, że zakażenie miało swoje źródło z miejsca pochodzenia prosiąt.
Obostrzenia w strefach niebieskich są tak sztywne, że funkcjonowanie rolników w nich wydaje się być niemożliwe, to zdecydowanie pogłębia kryzys produkcji wieprzowiny w Polsce. Zdaniem Wielkopolskiej Izby procedury zwalczania chorób zakaźnych powinny chronić produkcję w gospodarstwach rodzinnych, tymczasem restrykcje obowiązujące w strefach nie zawsze wpływają na poprawę sytuacji epizootycznej, ale z pewnością skutkują poważnymi trudnościami w sprzedaży zdrowych świń, a także likwidacją stad trzody.
Z poważaniem
Piotr Walkowski
Do wiadomości:
- Łukasz Mikołajczyk, Wojewoda Wielkopolski
- Wiktor Szmulewicz- Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
- lek. wet. Andrzej Żarnecki, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii
- lek. wet. Grzegorz Wegiera Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu
- lek. wet. Robert Łęgosz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/