Kolejna edycja konkursu grantowego „Zielona Ławeczka”

 


Zbierz sąsiadów i zmieńcie swoje osiedle w zielony zakątek

Zdjęcie do publikacjiRuszyła III edycja ogólnopolskiego konkursu grantowego „Zielona Ławeczka”, w ramach którego Fundacja Banku Ochrony Środowiska po raz kolejny przeznaczy prawie 40 000 złotych na rewitalizację polskich osiedli. Projekt umożliwia przemianę zaniedbanych osiedli i blokowisk w zadbane zakątki i mini ogrody z zieloną ławeczką ufundowaną przez organizatora. W poprzednich edycjach konkursu udział wzięło ponad 850 osób z 40 polskich miast, a granty zdobyło 50 zespołów. Tym razem projektowi towarzyszy konkurs filmowy skierowany do architektów krajobrazu, ogrodników oraz studentów. Rejestracja grup konkursowych trwa do 14 czerwca. 


Zielona Ławeczka to ogólnopolski konkurs grantowy, którego celem jest zmiana nudnego, szarego i zaniedbanego krajobrazu polskich blokowisk. Wszędzie tam, gdzie rosną chwasty zamiast kwiatów, krzewów lub klombów, mogą pojawić się zadbane i zielone kąciki, w których można usiąść, poczytać, odpocząć, pobawić się z dziećmi. Dzięki sąsiedzkiej pracy zespołowej, do tej pory powstało już 50 podobnych mini ogrodów, a na rewitalizację zaniedbanych osiedli wydano ponad 60 tys. zł.


– Społeczności sąsiedzkie coraz częściej chcą być odpowiedzialne za otoczenie, w którym żyją. Zależy im na czystej, ładnej i zdrowej okolicy. Zakładają osiedlowe ogródki warzywne i szklarnie, zaczynają dbać o skwery i place zabaw, sadzą drzewa. Projekt „Zielona Ławeczka” zachęca do podjęcia kolejnych działań, które mają na celu ulepszenie i upiększenie miejsc, w których żyjemy i przebywamy na co dzień – mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ. Jak co roku partnerami inicjatywy są Katedra Architektury Krajobrazu i Katedra Sztuki Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W tej edycji do partnerów dołączył Zespół Zarządców Nieruchomości.


Co, gdzie, jak i kiedy?
W konkursie mogą wziąć udział zespoły sąsiedzkie (minimum pięcioosobowe). Sąsiedzi łączą siły, rejestrują się na stronie zielonalaweczka.pl, przygotowują projekt przebudowy danego terenu, (przeprowadzając przy tym konsultacje w lokalnej społeczności) i mają szansę otrzymać od Fundacji Banku Ochrony Środowiska grant pieniężny wraz z nagrodą rzeczową w postaci ławki parkowej, o łącznej wartości do 1200 zł. Później samodzielnie odpowiadają za urządzenie nowego, zielonego zakątka. Warto zaznaczyć, że w skład zespołu musi wchodzić przedstawiciel zarządcy terenu. To właśnie on będzie później odpowiedzialny za poprawne wykonanie projektu i to na jego konto zostanie przesłany grant, który pomoże w modernizacji osiedlowego skweru czy placu. Przypominamy, że grupy konkursowe należy zarejestrować do 14 czerwca, a gotowe projekty przesłać do końca czerwca.

Jak zaprojektować ogród, czyli konkursowy film instruktażowy
Dla architektów krajobrazu, ogrodników oraz studentów architektury krajobrazu i kierunków pokrewnych, Fundacja BOŚ przygotowała oddzielny konkurs filmowy, w którym będą mogli podzielić się swoją fachową wiedzą. Zadaniem jest stworzenie dwuminutowego filmu instruktażowego, w którym w przystępny sposób eksperci przedstawią podstawowe informacje o zasadach projektowania ogrodów osiedlowych. Każda osoba lub grupa konkursowa może wybierać spośród sześciu tematów znajdujących się na stronie internetowej. Co ważne, można wysłać maksymalnie jeden film na dany temat. – Najlepsze z prac zostaną opublikowane na stronie internetowej konkursu "Zielona Ławeczka" i będą stanowiły ważną pomoc dla tych uczestników, którzy aranżują własne podwórka. Ponadto autorom najlepszych filmów zostaną przyznane atrakcyjne nagrody finansowe – 300 zł za każdy z nagrodzonych materiałów – mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ.


Wskazówki
Dla osób, które chcą zapoznać się z dodatkowymi informacjami o konkursie, Fundacja BOŚ przygotowała specjalną stronę internetową: www.zielonalaweczka.pl. Znajdziemy na niej nie tylko szczegółowy regulamin konkursu, ale też ogromną liczbę porad, które sprawią, że przygotowywane projekty będą wyglądać zdecydowanie lepiej. – Opracowaliśmy szereg wskazówek dotyczących ogrodnictwa, które pomogą osobom, nie mającym na co dzień do czynienia z projektowaniem – podkreśla Adam Kiedrowski, Koordynator Projektu. Zebrane materiały pomogą uczestnikom w wyborze odpowiednich kwiatów i krzewów oraz podpowiedzą jakich dekoracji lepiej unikać. Fundacja gwarantuje też wsparcie ekspertów z warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, którzy przez cały czas trwania akcji będą konsultować otrzymywane prace i nałożą na nie drobne, eksperckie poprawki.

Aby wziąć udział w konkursie:
Krok 1: Przekonaj swoich sąsiadów, że mają o co walczyć. Zorganizuj grupę co najmniej 5 osób i zgłoś ją do 14 czerwca.
Krok 2: Razem z nimi wybierz miejsce, które będziecie chcieli zrewitalizować. Pamiętaj, że jednym z nowych elementów ma być symboliczna „Zielona Ławeczka”
Krok 3: Sprawdź otoczenie. Wasz projekt nie powinien znajdować się na instalacjach elektrycznych. Korzenie krzewów mogą naruszyć podziemne instalacje.
Krok 4: Wybierz odpowiednią roślinność. Najlepsze będą wytrzymałe drzewa i krzewy, które nie będą wymagać częstej pielęgnacji. Listę najtrwalszych roślin znajdziesz na stronie www.zielonalaweczka.pl
Krok 5: Przygotuj projekt swoich planów i wyślij go do Fundacji BOŚ do 30 czerwca. Komisja konkursowa oceni twoją pracę i zdecyduje o tym, czy przyznać ci grant. Powodzenia!
Więcej informacji na temat konkursów: www.zielonalaweczka.pl.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

Zdjęcie do publikacji
TAGI: które; ; będą; konkursu; projekt; fundacji; fundacja; krajobrazu; stronie; polskich; edycja; konkurs; udział; „zielona; którym; krzewów; grantowego; konkursowa; os;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »