Rolnik, który przeszedł na rentę strukturalną, nagle umiera. Jego żona zostaje bez żadnych świadczeń. Co powinna była ona, czy też ten rolnik, zrobić wcześniej, by takiej sytuacji uniknąć? Czy da się w jakikolwiek sposób pomóc takiej kobiecie?
- Stosowne rozporządzenie dotyczące przyznawania renty strukturalną ściśle określa sytuacje, kiedy można przejąć rentę strukturalną po małżonku - wyjaśnia Karol Banaszak, kierownik powiatowego biura ARiMR w Jarocinie (powiat jarociński).
Tłumaczy, że w przypadku śmierci uprawnionego do renty strukturalnej, małżonkowi przyznaje się rentę strukturalną, jeżeli złożył wniosek o jej przejęcie przez małżonka w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i spełnionych jest łącznie kilka warunków.:
1) przekazane gospodarstwo rolne stanowiło źródło utrzymania dla obojga małżonków,
2) małżonek uprawnionego do renty strukturalnej w dniu składania wniosku o przejęcie renty strukturalnej:
- ukończył 55 lat, lecz nie osiągnął wieku emerytalnego i nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego lub zaopatrzenia emerytalnego lub ubezpieczenia społecznego rolników;
- nie prowadzi działalności rolniczej. Rentę strukturalną w takim przypadku przyznaje się na okres nie dłuższy niż do dnia, do którego tę rentę pobierałby uprawniony.
Miejsce składania wniosku o przejęcie renty strukturalnej przez małżonka - to biuro powiatowe ARiMR, które prowadzi sprawę renty strukturalnej zmarłego beneficjenta. Jeśli nie jest zachowany którykolwiek z w/w wymogów, to małżonka rolnika nie ma prawa do przejęcia renty strukturalnej po zmarłym mężu i tutaj nie da się nic zrobić.
- W naszym biurze mieliśmy taki przypadek, że żona rencisty strukturalnego nie spełniała po śmierci męża kryterium wiekowego (55 lat) i niestety nie mogła przejąć po nim tego świadczenia
- mówi Karol Banaszak. - Jeżeli małżonka zmarłego nie pracuje i jedynym źródłem ich utrzymania była renta strukturalna, to jest to na pewno tragedia dla takiej osoby. Ale z drugiej strony trzeba zaznaczyć, że
- starając się o rentę strukturalną
- każdy wnioskodawca powinien mieć świadomość obowiązujących zasad dotyczących przyznania renty strukturalnej w tym również dot. przejmowania w/w świadczenia przez małżonka. Dodam, że beneficjent ubiegający się o rentę strukturalną podpisuje na wniosku w punkcie „Oświadczenia i zobowiązania wnioskodawcy i małżonka” m.in., że znane mu są zasady przyznawania i wypłaty rent strukturalnych - wyjaśnia.
Anna Kopras-Fijołek