Już 11 marca – Dzień Sołtysa. O współczesnych polskich sołtysach pisze dr hab. Arkadiusz Ptak z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk w artykule Kapitał społeczny sołtysów ("Wieś i Rolnictwo", Nr 2 z 2017).
Z przeprowadzonych badań wynika, że współczesny polski sołtys jest osobą niezwykle aktywną społecznie. Ponad 70% z nich należy do organizacji społecznych działających na polskiej wsi. Są to najczęściej OSP, KGW, LGD, rady parafialne oraz rady rodziców działające w szkołach i przedszkolach. Sołtysi aktywni są również w partiach politycznych do których należy ok. 15%. I choć jest to zdecydowanie mniej niż w organizacjach społecznych, to na tle wszystkich mieszkańców naszego kraju jest to aktywność zdecydowanie wyższa.
Okazuje się, że czynnikiem determinującym zaangażowanie społeczne sołtysów jest przede wszystkim aktywność społeczna rodziców, zaś w przypadku partii politycznych płeć, wiek oraz aktywność zawodowa. To wszystko sprzyja osiąganiu przez sołtysów dobrego wyniku wyborczego w wyborach do rady gminy. Ponad 70% sołtysów biorąc udział w rywalizacji wyborczej do rady gminy, osiąga wyborczy sukces i wybierana jest na radnego.
Wszystkim Sołtysom z okazji Ich Święta składamy najlepsze życzenia!
- Justyna Kostecka
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl